Властите в Иран заявиха в понеделник, че няма да се прибърза с бърза сделка за спасяване на ядреното споразумение от 2015 г. със световните сили, тъй като преговорите остават в задънена улица, съобщи АФП.
"Те изискват Иран да вземе бързо решение, като настояват, че времето е ограничено и Иран трябва да реагира бързо", каза говорителят на външното министерство Насер Канани по време на седмичната си пресконференция, като има предвид западните страни по ядрената сделка.
Канани обаче отсече, че Ислямската република няма да пожертва интересите на страната с прибързан процес.
Бяхме подложени на психологически натиск и едностранни очаквания. Но ако САЩ действат конструктивно и позитивно, споразумението е близо, каза Канани.
Споразумението от 2015 г. даде облекчение на санкциите на Иран в замяна на ограничаване на атомната му програма, за да се гарантира, че не може да разработи ядрено оръжие - нещо, което той винаги е отричал да търси.
Но САЩ едностранното оттегляне от споразумението през 2018 г. при тогавашния президент Доналд Тръмп и повторното налагане на жестоки икономически санкции от Вашингтон накараха Иран да започне да се отказва от собствените си ангажименти.
Преговорите във Виена, които започнаха през април 2021 г. за възстановяване на сделката, са в застой от март насам на фона на различия между Техеран и Вашингтон по няколко въпроса.
Двете страни преговаряха индиректно чрез координатора на Европейския съюз.
Катар беше домакин на непреки преговори миналия месец между Съединените щати и Иран в опит да върнат процеса от Виена в релси, но тези дискусии се разпаднаха след два дни без никакъв пробив.
В четвъртък говорителят на Държавния департамент Нед Прайс каза, че Иран "изглежда не е взел политическото решение - или решения, трябва да кажа - необходими за постигане на взаимно връщане към спазване" на сделката.
Пратеникът на Франция в ООН Никола дьо Ривиер през юни призова Иран "да се възползва без допълнително забавяне от предложението на масата".
Френският президент Еманюел Макрон каза в събота на иранския си колега Ебрахим Раиси, че съживяването на историческата сделка е "все още възможно", но трябва да се случи "възможно най-скоро".
Коментарите на Макрон дойдоха, след като британският шеф на шпионажа изрази съмнение, че сделката може да бъде възобновена, като каза, че върховният лидер на Иран и върховният лидер на Иран аятолах Али Хаменей остава против.
"Не мисля, че върховният лидер иска да сключи сделка. Иранците също няма да искат да прекратят преговорите, за да могат да продължат известно време", каза шефът на MI6 Ричард Мур в края на миналата седмица.
Западът и Израел също така се опасяват, че Техеран има или е близо до притежаването на ядрено оръжие.
linkaln
на 26.07.2022 в 12:10:10 #2Иран цели бързо остраняване на режима на аятоласите, това се вижда
BGanio
на 25.07.2022 в 21:47:07 #1За съжаление Иран зае руската позиция по войната с Украйна и реши да даде дронове.