Израел е против постигането на сделка за иранската ядрена програма. Това обяви израелският премиер Яир Лапид на заседание на правителството.
Той посочи, че страната му има право да налага дипломатически мерки и мерки от друг вид по отношение на производството на ядрени оръжия в Техеран.
Лапид поясни, че е казал същото и на президента на Съединените щати Джо Байдън по време на посещението му в Израел по-рано тази седмица.
Визитата на Байдън беше определена като историческа от Лапид, който подчерта, че "постиженията в областта на дипломацията, сигурността и икономиката" ще укрепят Израел за години напред.
Двете държави подписаха съвместно изявление, съгласно което САЩ обещаха, че ще използват "всички елементи на национална си мощ", за да спрат Иран да се сдобие с ядрени оръжия,.
От своя страна Техеран уверява, че ядрената му програма няма военни цели, а е насочена единствено към генериране на енергия.
Байдън вече подчерта, че Вашингтон няма да чака вечно отговора на Техеран за връщането към ядрената сделка от 2015 г. Той предупреди, че Съединените щати са готови да използват сила, за да попречат на Иран да придобие или разработи ядрени оръжия, ако всички други варианти се провалят.
Преди това иранският президент Ебрахим Раиси заяви, че Иран няма да отстъпи от своята "правилна и логична" позиция в преговорите за съживяване на ядрената сделка от 2015 г.
Техеран отказва да води преки преговори със своя най-върл противник - Съединените щати, а последната непряка среща между тях в Катар миналия месец не успя да доведе до никакъв пробив.
Миналата седмица пратеникът на САЩ за преговорите каза, че Иран е добавил несвързани искания по време на последните непреки дискусии и е постигнал тревожен напредък в обогатяването на уран.
Съгласно ядрения пакт от 2015 г. Иран ограничи програмата си за обогатяване на уран, потенциален път към ядрени оръжия, въпреки че Техеран твърди, че търси само гражданска атомна енергия в замяна на премахване на международните санкции.
През 2018 г. тогавашният президент на САЩ Доналд Тръмп се отказа от сделката, като я нарече твърде мека по отношение на Иран, и наложи отново суровите санкции на САЩ, което накара Техеран да наруши ядрените ограничения в пакта около година по-късно.
През март ядрената сделка изглеждаше близо до възобновяване, когато ЕС, който координира преговорите, покани във Виена външните министри на страните по споразумението за финализиране на споразумението след 11 месеца непреки преговори между Техеран и Вашингтон.
Оттогава насам обаче преговорите бяха прекратени, най-вече поради настояването на Иран САЩ да премахнат Корпуса на гвардейците на Ислямската революция от списъка си на чуждестранните терористични организации.