Никой няма право да повдига обвинения срещу Иран във връзка с нападението срещу Салман Рушди от петък, "за което е виновен самия той, след като очерни мюсюлманите по света," заяви външното министерство на Иран, цитирано от Ройтерс.

Романистът, който живее под смъртна заплаха от десетилетия, откакто разгневи духовните власти в Иран с романа си "Сатанински строфи", се възстановява, след като беше многократно намушкан с нож на публична изява в щата Ню Йорк.

В първата официална реакция на Иран на атаката от петък, говорителят на министерството Насър Канаани каза, че свободата на словото не оправдава обидите на Рушди срещу религията. Неговият роман от 1988 г. "Сатанинските строфи" се разглежда от някои мюсюлмани като съдържащ богохулни пасажи.

"Във връзка с нападението срещу Салман Рушди ние не смятаме, че никой друг освен него и неговите поддръжници заслужава да бъде... укоряван и осъждан", каза Канаани пред журналисти. "Никой няма право да обвинява Иран в това отношение."

Писатели и политици от цял ​​свят осъдиха нападението. Неговият агент каза пред Ройтерс, че Рушди е получил тежки наранявания, включително увреждане на нерв в ръката и рани в черния дроб, и е вероятно ще загуби едното си око.

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен каза в неделя, че иранските държавни институции са подбуждали към насилие срещу Рушди от поколения, а свързаните с държавата медии са злорадствали за опита за убийството му.

За родени в Индия писател има обявена награда за главата му, откакто романът му "Сатанински строфи" беше публикуван през 1988 г. На следващата година тогавашният върховен лидер на Иран аятолах Рухола Хомейни издаде фетва или указ, призовавайки мюсюлманите да убият писателя и всеки, който участва в издаването на книгата.

През 1991 г. японският преводач на романа Хитоши Игараши бе намушкан до смърт. Бивш ученик на Игараши в понеделник поднови призивите за разкриване на убийството му, съобщи вестник Ibaraki Shimbun.

Говорител на полицията каза пред Ройтерс, че разследването все още е в ход и че давността на престъплението, изтекла през 2006 г., може да бъде отменена.

Италианският преводач на романа бе ранен през 1991 г., а две години по-късно норвежкият му издател бе прострелян и тежко ранен.

През 1998 г. прореформаторското правителство на Иран на президента Мохамад Хатами се дистанцира от фетвата, заявявайки, че заплахата срещу Рушди, който се укриваше девет години, е отминала.

Но през 2019 г. "Туитър" спря акаунта на върховния лидер на Иран аятолах Али Хаменей заради публикация, в който се казва, че фетвата срещу Рушди е "неотменима".

75-годишният Рушди живее сравнително открито през последните години. Той се канеше да изнесе лекция в института "Шатакуа" в Западен Ню Йорк за значението на Съединените щати като убежище за застрашени артисти, когато полицията каза, че 24-годишен мъж се е втурнал на сцената и го е намушкал.

Говорителят на министерството Канаани каза, че Рушди "се е изложил на общественото възмущение, като е оскърбил ислямските светини и е прекрачил червените линии на 1,5 милиарда мюсюлмани".

Канаани декларира, че Иран няма друга информация за заподозрения нападател на писателя, освен това, което се появи в медиите.

Заподозреният, Хади Матар от Феървю, Ню Джърси, пледира невинен в опит за убийство и нападение при явяване в съда в събота, каза назначеният му от съда адвокат Натаниел Бароун пред Ройтерс.

Първоначалният преглед на акаунтите на Матар в социалните медии от страна на правоприлагащите органи показа, че той симпатизира на шиитския екстремизъм и Корпуса на стражите на ислямската революция (КСИР) - иранската революционна гвардия, според NBC New York. Вашингтон обвинява КСИР в провеждане на глобална екстремистка кампания.

Свързаният с КСИР Jam-e Jam и други твърдолинейни ирански държавни медии отпразнуваха атаката и някои иранци изразиха подкрепа за нея онлайн.

Матар е син на семейство от Южен Ливан, според Али Техфе, кмет на град Ярун. Родителите на Матар са емигрирали в Съединените щати, където той е роден и израснал, каза кметът и добави, че няма информация за техните политически възгледи.

Подкрепяната от Иран въоръжена групировка "Хизбулла" има значително влияние в Ярун, където плакати на Хомейни и командира на КСИР Касем Солеймани, убит с американски дрон през 2020 г., украсяваха стените през уикенда.

Служител на "Хизбулла" каза пред Ройтерс в събота, че групировката няма допълнителна информация за атаката в петък.

Рушди вече може да говори

Рушди вече може да говори

Въпреки че не е на апаратно дишане, остава в болница в тежко състояние