Иран все така се противопоставя на заплахите на САЩ или да преговаря директно за ядрената си програма, или да бъде бомбардиран. Това съобщава "Ройтерс", като цитира високопоставен ирански служител.

Въпреки отказа си да склони пред американските искания, Иран иска да продължи непреките преговори през Оман.

"Непреките преговори предлагат шанс да се оцени сериозността на Вашингтон относно политическото решение с Иран, каза служителят. Въпреки че този път може да се окаже "труден", подобни преговори могат да започнат скоро, ако САЩ го подкрепят, каза служителят.

Техеран също така предупреждава Ирак, Кувейт, Обединените арабски емирства, Катар, Турция и Бахрейн, че всяка подкрепа за американска атака срещу Иран, включително използването на тяхното въздушно пространство или територия от американски военни по време на атака, ще се счита за акт на враждебност, каза още служителят.

Иран иска диалог със САЩ, но без заплахи

Иран иска диалог със САЩ, но без заплахи

"Ислямска република Иран иска диалог на равни начала", каза Пезешкиан

Подобен акт "ще има сериозни последици за тях", каза служителят, добавяйки, че върховният лидер аятолах Али Хаменей е поставил въоръжените сили на Иран в състояние на висока бойна готовност.

По-рано тази седмица иранските държавни медии съобщиха, че Кувейт е уверил Иран, че няма да приеме никакви агресивни действия, насочени към други страни от негова територия.

Съюзникът на Иран Русия заяви, че заплахите на САЩ за военни удари срещу Ислямската република са неприемливи и призова за сдържаност.

Москва предупреди за "катастрофални последици" при удар по ядрени обекти в Иран

Москва предупреди за "катастрофални последици" при удар по ядрени обекти в Иран

Изявление на Сергей Рябков

През първия си президентски мандат Тръмп оттегли Съединените щати от сделката от 2015 г. между Иран и големите сили, която наложи строги ограничения върху ядрените дейности на Техеран в замяна на облекчаване на санкциите.

След като Тръмп напусна споразумението през 2018 г. и възстанови санкциите, Иран далеч надхвърли тези ограничения в развитието на ядрената си програма.

Западните сили обвиняват Иран, че се опитва да създаде ядрени оръжия чрез обогатяване на уран до 60% чистота - процент над този, който според тях е оправдан за програма с мирни цели.

На свой ред Техеран твърди, че развитието на ядрената му програма е за мирни цели и че спазва ангажиментите си съгласно международното право.