Въпреки усилията, лоши остават резултатите, постигнати от съдебната власт по дела, свързани с корупция на високо равнище и организирана престъпност.

Това се казва в междинния доклад за изпълнение на механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешната сигурност за България.
В него очаквано фигурира и убийството на Боби Цанков.

ЕК отбелязва, че на 5 януари 2010 г. в София е бил убит евентуален свидетел по важно дело, свързано с организираната престъпност.

Като цяло разглежданите от съда дела за организирана престъпност отбелязват слаб напредък от средата на 2009 г. и за същия период не е докладвано за издадени присъди, се казва още в доклада, представен днес в Брюксел от говорителя на ЕК Марк Грей.

ЕК е на мнение, че все още е необходимо цялостно разследване на твърденията за сериозна корупция, свързани с назначения на високи постове в съдебната система и засягащи членове на ВСС.

През втората половина на 2009 г. обществено достояние станаха твърдения за търговия с влияние и корупция във връзка с назначаване на висши магистрати, засягащи членове на ВСС, се отбелязва в доклада.

До този момент дисциплинарните производства на ВСС са довели до седем понижения. Тъй като прокуратурата не откри наказателно производство срещу нито един от засегнатите магистрати, твърденията не можаха да бъдат проверени по същество, изтъкна Марк Грей.

Все още е необходимо цялостно разследване на твърденията за сериозна корупция, свързани с назначения на високи постове в съдебната система и засягащи членове на ВСС.

ЕК посочва още, че Европейският съд за правата на човека е разкритикувал липсата на отчетност на Главния прокурор. В решението на Съда се призовава България да въведе подходящи принципи за взаимозависимост и взаимоограничаване между отделните институциите в съдебната система.

От юли 2009 г. не е докладвано за присъди по дела за корупция на високо равнище, ни критикува още Еврокомисията.

В доклада не е пропуснато да се спомене и че в средата на 2009 г. в България са извършени редица арести и са предприети разследвания във връзка с организирани престъпни групи.

Похвално е, че повече дела за корупция по високите етажи се следят в рамките на мониторинга на съдебната практика, но въпреки това някои важни дела все още протичат неоправдано бавно, обяви Марк Грей.

Що се отнася до борбата с корупцията и организираната престъпност, в доклада се казва, че България трябва да бъде по-ефективна в конфискуването на имущество, придобито от престъпна дейност, като прилага конфискацията към по-широк кръг лица, свързани с престъпния свят, освен в случаите когато законният произход на имуществото може да бъде доказан.

Комисията призовава България да активизира още повече усилията си за реформи, за да постигне конкретни, измерими и съществени резултати.

Реформите, препоръчани от Комисията през юли 2009 г., следва да се превърнат в национален приоритет, се казва още в доклада.

Ето и мерките, които препоръчва ЕК:

  • 1. Приемане на изменения в Конституцията, които премахват всички двусмислия по отношение на независимостта и отчетността на съдебната система.
  • 2. Гарантиране на по-прозрачен и ефективен съдебен процес чрез приемане и прилагане на нов Закон за съдебната власт и на нов Граждански процесуален кодекс. Докладване за въздействието на тези нови закони и на Наказателно-процесуалния кодекс и Административно-процесуалния кодекс, преди всичко върху досъдебната фаза.
  • 3. Продължаване на реформата на съдебната власт с цел повишаване на професионализма, отчетността и ефективността. Оценяване на въздействието на тази реформа и публикуване на резултатите всяка година.
  • 4. Провеждане на професионални и безпристрастни разследвания по обвинения в корупция на високо равнище и докладване за тях. Докладване за вътрешни проверки на публичните институции и за огласяване на имуществото на високопоставени длъжностни лица.
  • 5. Вземане на по-нататъшни мерки за предотвратяване и борба с корупцията, особено по границите и в местното управление.
  • 6. Прилагане на стратегия за борба с организираната престъпност, която се съсредоточава върху тежките престъпления, изпирането на пари, както и върху системното конфискуване на имуществото на престъпниците. Докладване за нови и текущи разследвания, повдигнати обвинения и присъди в тези области.