Заплахите на готвача на Путин - Евгений Пригожин също така показват, че той може да се стреми силите на Вагнер да поемат основната или единствената отговорност за оста в украинския театър, след като частната му армия се оттегли от района на Бахмут.
Това се казва в дневния анализ на фронта в Украйна на Института за изследване на войната (ISW).
Очевидната заплаха на Пригожин да предприеме военни операции, дори отбранителни, на руска територия без разрешението на руската МО, е учудващо, ако е нещо друго освен пламенна реторика. Тя предполага, че Пригожин се смята за способен да използва големи военни сили, които са му лоялни, по свое усмотрение и извън контрола на действителните руски военни.
Руският президент Владимир Путин би трябвало да има огромна увереност в личната лоялност на Пригожин към него, за да се чувства комфортно в такава ситуация.
Възможно е Пригожин да вижда Белгородско-украинската граница като достатъчно лесна за защита фронтова линия, тъй като набезите в Русия досега са били в изключително ограничен мащаб.
Разполагането на силите на "Вагнер" на границата с Белгород би позволило на Пригожин да запази позицията си на командир на фронтови сили без изтощителните изисквания за провеждане на фронтови атаки в стил "човешка вълна" срещу силно укрепен украински град.
Депутат от руската Дума заяви по време на публичен форум на 1 юни, че Русия не е успяла да постигне нито една от формулираните цели на "специалната военна операция" в Украйна. Първият заместник-председател на Комисията по въпросите на Общността на независимите държави (ОНД) в Думата Константин Затулин подчерта, че от официално обявените от Русия в началото на инвазията в Украйна цели - "денацификация, демилитаризация, неутралитет на Украйна и защита на жителите на Донецката и Луганската народна република" - нито една всъщност не е изпълнена.
Затулин отбеляза още, че с напредването на войната тези цели са престанали да имат реално значение, и предположи, че руските сили е трябвало да бъдат по-агресивни в усилията си да изтласкат украинските сили от границите на Донецка и Луганска област. Критичните наблюдения на Затулин заслужават внимание, като се има предвид, че той е сътрудник на свързания с Кремъл дискусионен клуб "Валдай", който е известен с това, че поддържа възгледи, допълващи руския президент Владимир Путин и официалната пропагандна линия на Кремъл.
Очевидните възгледи на Затулин за войната представляват абсолютно малцинство в руската вътрешнополитическа среда, тъй като автоцензурата и общите репресии в информационното пространство са нещо обичайно. Въпреки това подобни изявления, идващи от относително мейнстрийм и добре представящ се официален представител, предполагат, че малка част от преобладаващата провоенна руска политическа фракция може да се чувства донякъде овластена да изразява недоволство и да се застъпва за ескалиране на целите в хода на войната.
Украински официални лица продължават да сигнализират, че украинските сили са готови да започнат контраофанзивни операции. В интервю за Wall Street Journal от 3 юни украинският президент Володимир Зеленски заяви, че Украйна е готова да започне контранастъпление.
Зеленски заяви, че Украйна "би искала да има определени неща, но ... не може да чака с месеци", за да започне контраофанзивни операции.
Украинският заместник-министър на отбраната Хана Маляр заяви на 3 юни, че "военните планове обичат мълчанието" и че междувременно ще "обсъди нещо друго", вероятно признавайки, че украинските официални лица са започнали по-строго да налагат режим на информационно мълчание за операциите в подготовка за предстоящите контраофанзиви.
Украинският министър на вътрешните работи Игор Клименко заяви на 3 юни, че Украйна е сформирала всичките девет бригади от "Настъпателната гвардия" и че тези формирования са готови да участват в бойните действия по заповед на Зеленски и на украинския главнокомандващ генерал Валерий Залужний.
Финансистът от групата "Вагнер" Евгений Пригожин изостри враждата си с руското Министерство на отбраната (МО), вероятно с надеждата да насочи критиките към руското военно ръководство и да омаловажи продължаващия си конфликт с ръководителя на Чеченската република Рамзан Кадиров. На 2 юни Пригожин твърди, че представители на МО са поставили противотанкови мини и други взривни устройства по маршрутите, които силите на Вагнер използват, за да се изтеглят от Бахмут.
Пригожин твърди, че тези заряди са били поставени в тиловите райони, където няма украинска активност, и че МО вероятно е искало силите на Вагнер да взривят експлозивите, за да направят на Вагнер "публична разправа".
Пригожин също така отговори допълнително на съгласуваната атака, която чеченските командири предприеха срещу него на 1 юни, и заяви на 3 юни, че той и Кадиров са уредили конфликта.
Пригожин твърди, че се е обадил на Кадиров на 1 юни и двамата са се договорили да оставят "цялата история" за конфликта да се разсее.
Пригожин предположи, че група в Кремъл може да е започнала конфликта между силите на Кадиров и Вагнер, и намекна, че Кремъл често играе "опасни игри", които биха могли да дестабилизират междуетническите отношения в Русия.
Кадиров все още не е взел публично отношение по конфликта между чеченските сили и Вагнер.
Пригожин все още не е отговорил на Кадиров или на чеченските командири, които са започнали нападението, по антагонистичен начин, характерен за обичайния му подход да отговаря на критики.
Твърдяният частен телефонен разговор между Пригожин и Кадиров навежда на мисълта, че Пригожин е загрижен, че този типичен публичен отговор може допълнително да антагонизира Кадиров и чеченските командири и че Пригожин е загрижен, че срещу него ще се опълчи друга видна силовашка фигура като Кадиров.
Вероятно Пригожин е обвинил МО, че се опитва да убие силите на Вагнер, а Кремъл - че е създал конфликта с чеченските командири, за да преориентира бързо руската дискусия обратно към обичайните цели на гнева му - руското военно и политическо ръководство.
Вероятно Пригожин цели също така да събере провоенни ултранационалистически групи, по-специално Кадиров и чеченските командири, които да се присъединят към него в критиките срещу тези цели, както е правил и преди.
Ярките твърдения на Пригожин вероятно са и опит да запази засилената си инициатива в руското информационно пространство след завземането на Бахмут. Пригожин последователно определяше дискусиите в руското информационно пространство преди залавянето на Бахмут и след края на усилията на Вагнер в града, като почти всеки ден се включваше в серия от публични изблици и демонстративни действия.
Пригожин използва повишената си популярност след залавянето на Бахмут, за да засили атаките си срещу руската военна институция и елит и да подкрепи опита си да се утвърди като централна фигура на руската ултранационалистическа общност.
Съгласуваната атака от страна на чеченските командири е първият случай след залавянето на Бахмут, в който Пригожин не е инициатор на по-широки разговори за себе си и Групата "Вагнер" в руското информационно пространство. Желанието на Пригожин да запази Кадиров като потенциален съюзник вероятно е ограничило редовния подход на Пригожин към оформянето на руското информационно пространство.
Пригожин редовно използва заявената от Вагнер отговорност за тактически придобивки, за да легитимира стремежа си към влияние и критиките си към другите, и вероятно също така е загрижен, че скоро може да изгуби сегашната си способност да доминира в дискусиите за себе си и за Вагнер, тъй като силите на Групата Вагнер се изтеглят в тила, за да се възстановят и подновят.
Драматичното обвинение на Пригожин срещу МО има за цел да премахне всички ограничения, произтичащи от конфликта му с Кадиров, да пренасочи разговора обратно към критикуване на опонентите му в МО и да позволи на Пригожин да продължи да определя начина, по който той и Вагнер са представяни.
Пригожин се възползва от общото руско недоволство от сигурността на границата в Белгородска област, за да заплаши, че силите на групата "Вагнер" могат да действат на руска територия без одобрението на руското военно командване.
Пригожин твърди, че "Вагнер" няма да чака покана или разрешение от МО да защитава Белгородска област, ако МО не ограничи заплахите за сигурността в региона. Пригожин обосновава заплахата си за неподчинение, като твърди, че Вагнер има за цел да защитава руския народ, намеквайки, че Вагнер ще поеме ролята на защитник на границата, която МО вече трябва да заема.
Заплахите на Пригожин се възползват от оплакванията на други изявени гласове от информационното пространство, че руските власти не са направили достатъчно, за да защитят граничните райони от последиците от войната, и отразяват настоящата загуба на информационна инициатива на Пригожин.
Основни изводи
- Украинските официални лица продължават да сигнализират, че украинските сили са готови да започнат контраофанзивни операции.
- Финансистът от групата "Вагнер" Евгений Пригожин изостри враждата си с руското министерство на отбраната (МО), като вероятно се надява да отнесе критиките към руското военно ръководство и да омаловажи продължаващия си конфликт с ръководителя на Чеченската република Рамзан Кадиров. Ярките твърдения на Пригожин вероятно са и опит да запази повишената си инициатива в руското информационно пространство след залавянето на Бахмут.
- Пригожин се възползва от общото руско недоволство от сигурността на границата в Белгородска област, за да заплаши, че силите на групата "Вагнер" могат да действат на руска територия без одобрението на руското военно командване.
- Депутат от руската Дума заяви по време на публичен форум на 1 юни, че Русия не е успяла да постигне нито една от формулираните цели на "специалната военна операция" в Украйна.
- Руските сили продължиха ограничени настъпателни операции по линията Купянск-Сватово и северозападно и южно от Кременна.
- Редовните руски сили вероятно до голяма степен са освободили силите на група "Вагнер" в Бахмут на фона на ниския темп на настъпление в района към 3 юни.
- Руските сили съсредоточиха настъпателните си операции по линията Авдеевка-Донецк край Маринка.
- Руски източници твърдят, че украинските сили са продължили ограничени наземни атаки в западната част на Донецка област.
- Руските сили са продължили да полагат усилия за установяване на отбранителни позиции в Херсонска област.
- Руското военно ръководство се опитва да създаде и окомплектова нови военни формирования.
- Вероятно украински партизани са убили руски сътрудник в окупираната Запорожка област.
yzi26391
на 05.06.2023 в 22:36:57 #3Е, ти си гъст идиoт, радвай се.
yzi26391
на 04.06.2023 в 13:38:47 #2Едва ли НаскоЛaйното ще бъде информиран, кое и кога ще се състои. Има време, само глупаците бързат.
NaskoZashtoto
на 04.06.2023 в 09:25:27 #1Основни изводи - “пролетно” контранастъпление не се състоя. Преименуваха го на “пролетно-лятно”.