Украинските сили вероятно извършват ограничено тактическо изтегляне в Бахмут, въпреки че все още е твърде рано да се оценят украинските намерения за пълно изтегляне от града. Украинските сили може да се изтеглят от позициите си на източния бряг на река Бахмутка предвид скорошни кадри на разрушаването на железопътния мост над реката в североизточната част на Бахмут на 3 март.
Това съобщи в ежедневния си доклад Институтът за военни изследвания на САЩ (ISW).
Руски военни кореспонденти и военни блогъри твърдят, че руските сили са превзели източните, северните и южните части на Бахмут на 5 март и твърдят, че докладват от позиции в източен Бахмут, но ISW не може независимо да провери тези твърдения в момента.
Кадри показват, че силите на групата "Вагнер" продължават да напредват в североизточен Бахмут на 5 март.
Украински военнослужещ казва на украинско издание, че руските сили все още не са преминали река Бахмутка в центъра на Бахмут към 4 март, а руски блогъри твърдят, че групата Вагнер е изтласкала украинските позиции обратно към центъра на Бахмут.
Не е ясно дали украинските сили планират да задържат позиции на западния бряг на река Бахмутка.
Украинската защита на Бахмут остава стратегически стабилна, тъй като продължава да поглъща руска работна сила и оборудване, докато украинските сили не претърпят прекомерни загуби. Малко вероятно е украинските сили да се изтеглят от Бахмут наведнъж и може да продължат постепенно изтегляне с бой, за да изтощят руските сили чрез продължаваща градска война.
Малко вероятно е руските сили бързо да си осигурят значителни териториални придобивки, когато водят градска война, която обикновено е в полза на защитника и може да позволи на украинските сили да нанесат големи загуби на настъпващите руски части - дори когато украинските сили активно се изтеглят. Центърът на град Бахмут е разположен на западния бряг на река Бахмутка и руските сили ще трябва да се бият през района, ако не успеят да напреднат директно на север или юг от Бахмут на запад от центъра на града.
Такива градски условия и характеристики на реката могат да бъдат от полза за украинските сили, ако украинските сили успеят да държат линията от Хромове (селище в северозападните покрайнини на Бахмут) на юг до магистрала T0504 Бахмут-Костянтиновка. Руски блогъри отбелязаха, че украинските сили запазват способността си да защитават Хромово и продължават да отблъскват руските атаки на Ивановске и на магистрала T0504 на юг.
Украинската отбрана на позиции близо до Хромове и на T0504 може да принуди руските сили да се бият през градския терен на централен Бахмут, което може да наложи значителни забавяния и загуби на руските сили и да ускори кулминацията на руската офанзива. Градската война в Бахмут може допълнително да влоши вече изтощените руски смесени сили по начин, подобен на този, причинен от изтеглянето на Украйна от линията Северодонецк-Лисичанск, което на практика сложи край на руските настъпателни операции в Луганска и Донецка области през лятото на 2022 г.
Цивилните се опитват да избягат от Бахмут
Вероятно се подготвя изтегляне на украинките сили
Изтощителната кампания на руската армия за превземане на Бахмут вероятно е подтикнала руските паравоенни блогъри да възприемат по-реалистични очаквания за по-нататъшни руски операции в Украйна. Командирът на Донецката народна република (ДНР) и руският блогър Александър Ходаковски постави под съмнение дали руските сили са подготвени за потенциални украински контраофанзивни операции, след като вероятно "се бяха увлекли от Бахмут и Въгледар и предположи, че руските сили може да са поставили условия за украинска контраофанзива чрез силно изразходване на бойните действия сила и ресурси за тези операции.
Финансистът на "Вагнер" Евгений Пригожин по подобен начин оцени, че на руските сили ще са необходими до две години, за да достигнат административните граници на Донецка област.
В момента руските сили не разполагат с жива сила и оборудване, необходими за поддържане на мащабни настъпателни операции за подновяване на офанзивата към Краматорск и Славянск, да не говорим за продължила години кампания за превземане на цяла Донецка област. Смислените руски офанзиви около Въгледар или другаде в западната Донецка област също са силно съмнителни.
Русия ще трябва да мобилизира значително повече персонал и фундаментално да трансформира военната си индустрия, за да може да поддържа подобни операции. Вероятният продължаващ неуспех на руската армия да постигне решителна победа в Донецка област ще предизвика нарастващ гняв от ултранационалистическата провоенна общност на Русия.
Руската офанзива за превземане на Бахмут вероятно ще кулминира независимо дали руските сили превземат града или не, и руската армия вероятно ще се бори да поддържа всякакви последващи настъпателни операции в продължение на няколко месеца. Конвенционалната руска армия наскоро събра и загуби значителен брой мобилизирани служители за кулминиралия оттогава офанзивен удар близо до Въгледар, Донецка област. Руските "големи" настъпления в направленията Купянск, Сватово и Кременна в Луганска област също не успяват да генерират значителни успехи на фронтовата линия.
Руските военни разчитаха на силите на групата Вагнер, за да постигнат напредък в деветмесечните усилия за Бахмут и оттогава подсилиха силите на "Вагнер" в Бахмут с руски въздушнодесантни елементи и мобилизиран персонал.
Руските сили вероятно нямат способността да укрепят значително района на Бахмут, без да изтеглят сили от друга зона на фронтовата линия поради липсата на неизползвани резерви, с възможното изключение на 2-ра гвардейска мотострелкова дивизия, за която последно се съобщава в Луганск, но не е използвана в битките.
Кулминацията на всички тези усилия допълнително подкрепя оценката на ISW, че на руските сили вероятно липсва бойната мощ, за да поддържат повече от една едновременна офанзива.
Руските усилия срещу Бахмут не допринасят за постигането на оперативните или стратегически цели на бойното поле на руската армия, а значителните украински отбрани в околността подкопават всякакво тактическо значение, което превземането на Бахмут вероятно има за руските сили. Украинските сили вероятно ще имат възможност да се възползват от инициативата на бойното поле и да започнат контранастъпление, когато руските усилия около Бахмут достигнат кулминацията си преди или след превземането на града.
Ендемичните ограничения на персонала и оборудването вероятно ще попречат на руските сили да започнат друга продължителна офанзива като битката за Бахмут през следващите месеци. Секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана на Украйна Олексий Данилов заяви на 3 март, че руските военни загуби в Бахмут са 7 към 1 украинска загуба.
Служители на Белия дом съобщиха на 17 февруари, че групата "Вагнер", която се е сражавала предимно в района на Бахмут, е претърпяла 30 000 жертви с около 9 000 убити бойци от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна.
Много малко вероятно е руските сили да успеят да издържат атаки от човешка вълна след превземането на Бахмут и Кремъл ще трябва да започне друга мобилизационна вълна, за да попълни тежките руски загуби в района от май 2022 г. Руският президент Владимир Путин отложи обявяването на втората мобилизационна вълна от януари и според съобщенията удвоява "тихата мобилизация", за да избегне генерирането на възможни вълнения в Русия.
Съобщава се, че ЧВК "Вагнер" е отворила центрове за набиране на персонал в около 30 града към 5 март.
Тези усилия за набиране обаче ще отнемат поне няколко месеца, причинявайки забавяния, които вероятно ще лишат Русия от инициативата и може да подпомогнат способността на Украйна да провежда контраофанзиви. Украински и западни официални лица отбелязаха, че Русия продължава да се сблъсква с недостиг на боеприпаси и руската отбранителна индустриална база не може да поправи този недостиг в близко бъдеще.
Руските въоръжени сили ще продължат да разчитат на нередовни формирования в по-нататъшните настъпателни операции през следващите месеци. Руското военно командване до голяма степен разчиташе на затворническите сили на "Вагнер" за извършване на скъпи пехотни фронтални атаки, като служители на западното разузнаване и групи за защита на затворите изчисляват, че 40 000 до 50 000 затворници са се присъединили към групата "Вагнер".
"Вагнер" оттогава започна да използва своите елитни елементи, след като загуби голяма част от затворниците си. Не е ясно колко боеспособни ще бъдат силите на "Вагнер" след кулминацията на руските операции около Бахмут. Поради това силите може също да изискват значително възстановяване.
Руските сили преди това са разчитали на неконвенционални сили от милициите на Донецката и Луганската народна република (ДНР/ЛНР), чеченските части и групата "Вагнер" в изтощителни кампании за превземането на Мариупол, Северодонецк и Лисичанск, въпреки че кампанията за превземането на Бахмут представлява голяма промяна в това.
Пригожин заяви на 4 март, че руските сили няма да успеят да превземат Бахмут и фронтовата линия ще рухне, ако силите на "Вагнер" спрат да се бият. Преди това, на 9 февруари, Пригожин обяви, че "Вагнер" е спрял набирането на служители от затворите, докато според съобщенията руското министерство на отбраната (МО) е включило осъдени в конвенционалните формирования и милицията на ЛНР.
ISW по-рано съобщи, че усилията на Министерството на отбраната да ограничи усилията на "Вагнер" може да означава, че дава приоритет на борбата си за власт срещу Пригожин пред постигането на военните цели на Русия.
Руските сили ще имат избор между две различни линии на настъпление след превземането на Бахмут, но вероятно ще се борят да поддържат настъпателни операции и да постигнат значителни победи. Руските сили биха могли да се опитат да напреднат на запад по магистрала T0504 до Константиновка или на северозапад по E40 до Славянск, но тежките украински укрепления в двете посоки вероятно ще причинят големи жертви на атакуващите руски сили и ще принудят усилията да кулминират преждевременно. Тези магистрали се отдалечават една от друга по различни оси, които не се поддържат взаимно, и най-добрият шанс за успех на руските сили би бил да дадат приоритет на една от тези линии на усилия.
Руските сили вероятно ще се сблъскат с подобен, ако не и с по-лош недостиг на персонал и оборудване в сравнение с тези, които възпрепятстваха усилията им срещу Бахмут и други оси. Руските сили вероятно ще трябва да избират между подновяване на офанзива към Константиновка или Славянск на голяма цена, която не могат да си позволят да платят, или почивка и възстановяване, като по този начин създават благоприятни условия за украинска контранастъпление.
Не е ясно дали руските сили възнамеряват да възобновят офанзивите край Въгледар и е много малко вероятно руските сили да напреднат достатъчно далеч в тази посока, за да подкрепят операции на друго място във всеки случай. Украинският генерален щаб съобщи на 5 март, че руският министър на отбраната Сергей Шойгу е инструктирал командващия Източния военен окръг генерал-полковник Рустам Мурадов да превземе Въгледар на всяка цена, на фона на конфликт между двамата относно липсата на напредък и значителните загуби в района.
Конфликтът между висшите военни командири на Русия вероятно ще усложни последиците от катастрофалните загуби на персонал и човешка сила, които ограничават руските оперативни способности в района на Въгледар.
Украинският генерален щаб съобщи също, че командирите на 155-а морска пехотна бригада на Тихоокеанския флот отказват да провеждат настъпателни операции в района и че руските сили са загубили контрол над нередовно казашко батальонно формирование край Въгледар. Съобщава се, че руските сили са възстановявали 155-та морска пехотна бригада най-малко седем пъти от началото на инвазията и бойната ефективност на това ангажирано формирование вероятно е незначителна.
Малко вероятно е руските сили да успеят да проведат концентрирани настъпателни усилия с настоящите деморализирани и деградирали сили в района на Въгледар. Ако Шойгу наистина инструктира Мурадов да възобнови офанзивите на Въгледар, Мурадов вероятно ще има нужда от нови резерви от жива сила и оборудване, за да изпълни тези инструкции.
Възобновените руски офанзиви край Въгледар е много малко вероятно да подкрепят руските настъпателни операции на други места в Донецка област. Въгледар е на около 24 км от Маринка и Курахове, както и от магистрала N15, която украинските сили използват като наземна комуникационна линия (GLOC) за операции в западната част на Донецка област. Руските сили ще трябва да напреднат с 24 километра, за да подкрепят операции по западните покрайнини на град Донецк в посока Маринка или да застрашат тиловите украински позиции в безспорните райони на Донецка област в посока Куркахове. Руските сили не успяха да напреднат четири километра от Микилске и Павливка до Въгледар в неотдавнашната триседмична офанзива за превземане на селището. Руските сили не са напреднали близо до 24 км в Украйна от първите месеци на пълномащабната инвазия.
Вероятната предстояща кулминация на руската офанзива около Бахмут, вече кулминиралата руска офанзива около Въгледар и забавящата се руска офанзива в Луганска област вероятно създават стабилни условия за украинските контраофанзивни операции. ISW на 8 февруари вече даде оценка, че руските сили са си възвърнали инициативата в Украйна, но от тогава не са успели да се възползват от тази инициатива, за да осигурят каквито и да е оперативно значими печалби.
Руските сили вероятно ще загубят инициативата в Украйна през следващите месеци поради вероятната кулминация на трите им основни настъпателни усилия. Украинските сили по-рано поеха инициативата след кулминацията на руската офанзива за превземане на Северодонецк и Лисичанск през юли 2023 г. и проведоха контранастъпателни операции няколко месеца по-късно, които доведоха до освобождаването на големи участъци от територия в областите Харков и Херсон. Кулминацията на настоящите три офанзивни усилия на Русия вероятно ще позволи на украинските сили да започнат контраофанзива навсякъде по фронтовата линия, която смятат за най-подходяща за подобни операции.
Големите загуби на жива сила и оборудване, изразходвани от руската армия в неуспешни настъпателни операции в Луганска и западна Донецка област и в незначителния от оперативна гледна точка град Бахмут, ще бъдат от полза за тези вероятно предстоящи украински контраофанзиви.