Израелският външен министър Гидеон Саар заяви в интервю за The Telegraph, че информацията за плановете на израелските власти да атакуват обекти на иранската ядрена програма още през месец май не отговаря на истината.

"Аз съм член на израелския кабинет по сигурността, участвам във всички срещи в тесен кръг и не помня такова решение", каза той в отговор на молба да коментира съобщенията за намерението на Израел да проведе операция срещу иранската ядрена програма.

"Не мисля, че е взето такова решение. Но целта на Израел е да попречи на Иран да се сдобие с ядрено оръжие. Ако тази цел може да бъде постигната чрез дипломация, това е приемливо", обясни министърът.

Саар обаче предупреди да не се доверяваме на Иран. Той предположи, че Техеран може да се опита да постигне частично споразумение, за да предотврати "необходимото решение" на проблема с ядрената програма на Иран.

Министърът отбеляза, че сега Иран е "в позиция на относителна слабост" и това трябва да се възползва, вместо да губи време, докато обстоятелствата отново се променят.

Както съобщи The New York Times, президентът на САЩ Доналд Тръмп информира израелския премиер Бенямин Нетаняху на среща през април, че Вашингтон няма да подкрепи плана на Израел да удари ядрените съоръжения на Иран.

Изданието твърди, че Израел е планирал да удари ирански ядрени съоръжения още през май. Но Тръмп се отказа от подкрепата за плана в полза на преговори с Техеран за ограничаване на ядрената му програма.

Израел не се отказва от идеята да удари ядрените съоръжения на Иран

Израел не се отказва от идеята да удари ядрените съоръжения на Иран

Израел е предложил на администрацията на Тръмп редица от варианти за нападение

Впоследствие Jerusalem Post съобщи, че израелските власти многократно са проучвали възможността за нанасяне на удари по обекти на ядрената програма на Иран от октомври 2024 г. до наши дни.

Делегациите на САЩ и Иран приключиха втория кръг от консултации за ядрената програма на Иран в Рим в събота. Иранският външен министър Абас Арагчи описа доста положително разговорите със специалния пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф.

"Успяхме да постигнем по-голямо разбирателство по отношение на някои цели и принципи", смята министърът.

Иран и САЩ възложиха на експерти да изготвят рамка за ядрена сделка

Иран и САЩ възложиха на експерти да изготвят рамка за ядрена сделка

Външният министър Абас Аракчи преговаря почти четири часа в Рим с пратеника на Тръмп за Близкия изток, Стив Уиткоф

Той добави, че Техеран и Вашингтон са се съгласили да проведат контакти на експертно ниво по иранския ядрен проблем.

По време на първия си мандат на поста Тръмп оттегли САЩ от иранската ядрена сделка, която предвиждаше ограничаване на обогатяването на уран от страна на Техеран в замяна на отмяна на санкциите.

Иран уверява, че ядрената му програма е за граждански и мирни цели. Въпреки това, тъй като Тръмп се отказа от сделката, ислямската република се върна към обогатяването на уран до нива, които нямат друга цел освен създаването на ядрено оръжие.