Израел ще задържи войските си на няколко поста в Южен Ливан след крайния срок за изтеглянето им на 18 февруари. Това съобщи военен говорител, цитиран от "Ройтерс".

На този фон израелските лидери се опитват да уверят жители в северните части на страната, че могат да се завърнат безопасно по домовете си.

Съгласно споразумението за примирие, сключено с посредничеството на Вашингтон през ноември, израелските войски получиха 60 дни да се изтеглят от Южен Ливан, където те провеждаха сухопътна офанзива срещу бойци от ливанската въоръжена групировка "Хизбула" от началото на октомври.

Този срок беше удължен до 18 февруари, но израелски и ливански официални лица, както и чуждестранни дипломати очакваха, че армията ще задържи някои войски на части от ливанската страна на границата.

"Трябва да останем в тези точки в момента, за да защитим израелските граждани, за да сме сигурни, че този процес е завършен и в крайна сметка да го предадем на ливанските въоръжени сили", посочи военният говорител подполковник Надав Шошани на брифинг и добави, че този ход е в съответствие с механизма на споразумението за прекратяване на огъня.

Той уточни, че местата са близо до израелски общности или заемат стратегически точки за наблюдение с изглед към израелски градове като Метула, в най-северната точка на Израел.

"Хизбула" предупреди Израел срещу окупация на Ливан

"Хизбула" предупреди Израел срещу окупация на Ливан

Настоява се и ирански самолети отново да се допускат в страната

"По принцип ситуацията със сигурността е много, много сложна", отбеляза говорителят.

Ливански служител и двама чуждестранни дипломати посочиха, че израелските войски вероятно ще напуснат селата в Южен Ливан, но ще останат в някои точки, за да успокоят жителите на Северен Израел, които трябва да се върнат по домовете си на 1 март.

Десетки хиляди хора бяха прогонени от Северен Израел заради ракетен обстрел на "Хизбула", а повече от милион души в Ливан избягаха от израелските въздушни удари в дългогодишния военен конфликт, който се разиграва паралелно с войната в Газа.

Боевете приключиха в края на ноември с примирие, нареждащо на израелските войски да се изтеглят от Южен Ливан, на бойците на "Хизбула" - да напуснат, и на ливанските войски - да се разположат на място.

Споразумението за прекратяване на огъня предвижда, че само "официалните военни и сили за сигурност" в Ливан могат да носят оръжие и че ливанското правителство трябва да предотврати всякакъв трансфер на оръжия или свързани материали към недържавни въоръжени групировки.

Ливан не приема забавяне на изтеглянето на израелските сили

Ливан не приема забавяне на изтеглянето на израелските сили

Под какъвто и да е претекст

Изпълнението на споразумението се съблюдава от комисия, председателствана от САЩ и Франция.

Президентът на Ливан Жозеф Аун, който заяви, че израелските войски трябва да се изтеглят до крайния срок - 18 февруари, днес призна, че се "опасява, че пълното израелско изтегляне няма да бъде постигнато утре".

Двамата дипломати посочиха, че все още се водят разговори за алтернативи на оставането на израелските войски, включително евентуално разполагане на още мироопазващи сили на ООН на границата.

Франция предложи силите на ООН, включително френските войски, да заменят израелските сили на ключови гранични пунктове.

Израелските сили ще останат в Южен Ливан след крайния срок за изтегляне

Израелските сили ще останат в Южен Ливан след крайния срок за изтегляне

Според Израел, условията на споразумението не са изпълнени напълно от ливанската армия, което забавя процеса на изтегляне

Вчера "Хизбула" заяви, че израелските сили, които все още са в Ливан след вторник, ще се считат за окупационни.

Израел окупира Южен Ливан в продължение на 22 години, като се оттегли през 2000 г. след продължителни атаки срещу позициите му в окупираната ливанска територия от "Хизбула", основана през 1982 г., за да противодейства на нашествията на Израел.

В последната война Израел и "Хизбула" си разменяха огън в продължение на близо година, най-вече около границата. Израел значително ескалира конфликта през септември, като ликвидира голяма част от висшето ръководство на "Хизбула" чрез въздушни удари и изпращати сухопътни войски в Южен Ливан.