Израел може да заплати висока цена - включително да разруши усилията за мир с палестинците - заради убийството на 10 про-палестински активисти на борда на турския кораб, превозващ хуманитарна помощ за Газа.

Международният гняв заради инцидента е голям дори сред израелските съюзници и може да "удави" аргументите на еврейската страна, че подобни действия са били необходими, за да се държат изолирани бунтовниците от Хамас.

Палестинският лидер Махмуд Аббас побърза да осъди нападението над плавателните съдове като го нарече "клане" - ясен знак за американските посредници в преговорния процес между Израел и Палестина.

И докато Вашингтон трябва да се присъедини към недоверието на Европа и Близкия изток, то на президента Барак Обама ще се наложи да балансира отношенията с Турция и другите съюзници на САЩ заради връзките на Вашингтон с Израел.

Междувременно стана ясно, че израелският премиер Нетаняху вече е отменил посещението си в Белия дом заради инцидента.

Ново отлагане на преговорите за мир в Близкия изток, коментира Ройтерс, след почти две десетилетия от старта им, би било истинска катастрофа.

Възможното ново отлагане заради Турция, под чийто флаг плаваше флотилията, по-скоро може да задълбочи изолацията на самия Израел, който се опитва да представи Иран като заплаха за региона.

Турция, която не е постоянен член на Съвета за сигурност на ООН, обяви, че ще иска да бъде приета резолюция срещу Израел - което би било като трън в очите на САЩ и Израел, които предпочитат Съветът да наложи санкции срещу Иран.