Международният наказателен съд в Хага издаде заповеди за арест на израелския премиер Бенямин Нетаняху, бившия министър на отбраната Йоав Галант и лидера на Хамас Ибрахим ал-Масри, известен като Мохамед Дейф, който се предполага, че е загинал. Решението предизвика остри и разнопосочни реакции по света, след като съдът обвини тримата във военни престъпления и престъпления срещу човечеството във връзка с атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври 2023 г. и последвалата военна кампания на Израел в Газа, предава "Ройтерс".
Израел категорично отхвърли решението. Премиерът Бенямин Нетаняху го нарече абсурдно, фалшиво и антисемитско. Бившият министър на отбраната Йоав Галант заяви, че Израел няма да бъде лишен от правото си на самозащита, а президентът Ицхак Херцог определи решението като подкрепа за тероризма. Външният министър Гидеон Саар заяви, че съдът е изгубил легитимност, а опозиционният лидер Яир Лапид предупреди, че заповедите за арест са награда за тероризма. Финансовият министър Бецалел Смотрич призова за прекратяване на контактите със съда и за санкции срещу Палестинската администрация, а министърът на сигурността Итамар Бен-Гвир определи МНС като антисемитски орган.
Палестинските лидери приветстваха решението. Хамас заяви, че то е важна стъпка към справедливостта, но призова за практическо прилагане. Палестинската администрация изрази задоволство и настоя за бързо изпълнение на заповедите.
В САЩ говорителят на Съвета за национална сигурност на Белия дом заяви: "Съединените щати фундаментално отхвърлят решението на съда да издаде заповеди за арест на висши израелски служители. Оставаме дълбоко обезпокоени от бързането на прокурора да поиска заповеди за арест и обезпокоителните процесуални грешки, довели до това решение.
Американският сенатор от Републиканската партия Линдзи Греъм, близък съюзник на новоизбрания президент Тръмп заяви: "Съдът е опасна шега. Сега е време Сенатът на САЩ да действа и да санкционира този безотговорен орган."
"Наистина е важно всички да спазват международното право", каза премиерът на Канада Джъстин Трюдо, добавяйки, че страната му ще спазва решенията на международните съдилища..
Европейският съюз подкрепи независимостта на МНС и заяви, че решението трябва да бъде уважавано. Нидерландия, домакин на съда, потвърди, че ще изпълни заповедите, докато Франция заяви, че ще действа според устава на МНС, но определи въпроса като правно сложен. Великобритания подкрепи независимостта на съда, без да уточнява как ще постъпи, а Италия обяви, че ще обсъди въпроса със своите партньори. Швеция и Ирландия подчертаха важността на сътрудничеството със съда, а Швейцария заяви, че е задължена да изпълни заповедите и би арестувала издирваните, ако влязат на нейна територия. Австрия определи решението като неразбираемо, но също така подчерта задълженията си според международното право.
В Близкия изток Йордания подкрепи решенията на съда и подчерта необходимостта от справедливост за палестинците.