Украйна заяви в сряда, че Вашингтон ще се ангажира да подкрепи усилията на Киев да получи гаранции за сигурност съгласно финализирана сделка за полезни изкопаеми, за която двете държави спорят в продължение на две седмици, но американците не предложиха собствени обещания за сигурност, пише "Ройтерс".

Сделката е в основата на стремежа на Киев да спечели силната подкрепа на Доналд Тръмп, докато президентът на САЩ се стреми да сложи бърз край на войната с Русия , която поддръжниците на Украйна се опасяват, че може да дойде за сметка на нейните национални интереси.

Тръмп сподели пред репортери, че украинският президент Володимир Зеленски иска да посети  Вашингтон в петък на 28 февруари, за да подпише "много голяма сделка".

Денис Шмигал, премиерът на Украйна, каза, че правителството ще разреши договорената формулировка по-късно в сряда, за да може да бъде подписана. Той определи постигнатото като предварителен договор.

Украйна и САЩ са се споразумели за минералите
Обновена

Украйна и САЩ са се споразумели за минералите

Въпреки първоначалния отказ на Киев

"След като президентът на Украйна и президентът на САЩ се договорят за гаранции за сигурност, и се споразумеят как да обвържем това предварително споразумение с гаранции за сигурност от Съединените щати за нашата страна, в присъствието на (двамата) президенти, представител на украинското правителство ще подпише това предварително споразумение", каза той.

Копие от проект на споразумение, видяно от Ройтерс и датиращо от 25 февруари, е озаглавено "Двустранно споразумение, установяващо ред и условия за инвестиционен фонд за реконструкция".

Там се казва: "Правителството на Съединените американски щати подкрепя усилията на Украйна да получи гаранции за сигурност, необходими за установяване на траен мир".

Украински източник обясни, че документът е версията, която правителството в Киев се очаква да съгласува в сряда.

Шмигал, очертавайки споразумението в телевизионни коментари, каза, че Киев ще допринесе с 50% от "всички приходи, получени от бъдещата монетизация на всички съответни държавни природни ресурси и съответната инфраструктура".

Тези приходи ще отидат във фонд под съвместния контрол на Съединените щати и Украйна, каза той, добавяйки, че никакво решение за управлението на фонда не може да бъде взето без съгласието на Киев.

"Вече съществуващите депозити, съоръжения, лицензи и наеми не подлежат на обсъждане при създаването на този фонд", добави той.

Той допълни: "Разбира се, нито президентът, нито правителството биха подписали или обмислили... колониален договор, който не е отчел интересите на държавата."

Коментирайки сделката за добив, Зеленски подчерта, че основният въпрос за него е продължаването на помощта от Съединените щати.

Той обясни, че предварителната сделка за минерали е "само началото, основата и може да бъде голям успех".

По думите му по време на обсъждането на споразумението за природните ресурси неговият екип е настоял американците да включат съответен ред в документа.

"Исках предложението за гаранции за сигурност на Украйна да бъде в документа, важно е да го има", каза той.

Според Зеленски по време на посещението си във Вашингтон той възнамерява директно да попита дали Америка ще продължи да подкрепя Киев.

По-рано източник на АФП в украинското правителство съобщи, че проектоспоразумението включва клауза за сигурността, но не споменава конкретни задължения на САЩ по отношение на нейното гарантиране - това беше едно от исканията на Киев.

"Има обща точка, според която Америка ще инвестира в стабилна и просперираща суверенна Украйна, че работи за траен мир и че Америка подкрепя усилията за сигурност", каза източникът на агенцията.

"Успехът ще зависи от нашия разговор с президента Тръмп", отбеляза Зеленски.

По време на пресконференция в Киев Зеленски заяви, че ще настоява за гаранции за сигурност на Украйна.

Туск против капитулацията на Украйна пред наглите искания на Русия

Туск против капитулацията на Украйна пред наглите искания на Русия

Европа иска да има възможно най-недвусмислената позиция