Редове прясно изкопани окопи, бетонни противотанкови заграждения "драконови зъби" и подземни командни центрове вече заемат огромни пространства украинската провинция, пише The Telegraph.
Новите укрепления изникнаха на хиляди километра по ключови сегменти от неговия фронт, докато разпръснатата контраофанзива на Киев се превърна "активна отбрана", според военни анализатори.
Сигнал за промяна на позицията даде президентът Володимир Зеленски в края на миналата година, като обяви, че Украйна значително подобрява" своите укрепления.
Подготовката за отбрана беше засилена около донецките градове Лиман и Авдеевка, както и Купянск в съседната област Харков.
Не трябваше да се рискува, тъй като беше наредено изграждането на укрепления по границите на страната с Русия и Беларус, чак до границата със западния съюзник Полша.
Новата защита много наподобява така наречената "линия на Суровикин" - трислойната система от подобни пунктове, които Русия успешно използва, за да осуети контранастъплението на Украйна. Тях Киев е успял да копира.
Но украинците срещат затруднения. Тяхната защита просто не може да бъде толкова твърда по фронтовите линии, колкото руските укрепления, които се простираха от южно Запорожие до източен Донецк, основният фокус на офанзивата на Украйна.
Докато по-силните укрепления биха забавили руските войски, биха намалили броя на украинските войски, необходими за отбрана, и биха означавали по-малко жертви, това също би намалило амбицията на Киев да си върне окупираната територия.
"Проблемът за украинците е, че не искат да останат статични, заяви Едуард Арнолд от мозъчния тръст Royal United Services Institute. Това не е добре от политическа гледна точка. Един от принципите на отбраната са нападателните действия", добави Арнолд.
Концепцията за активна отбрана за украинските сили означава: задържане на отбранителните линии, като същевременно се поддържат настъпателни действия - с надеждата да се намерят слабите места, които биха могли да доведат до срив на руските линии.
Подобна тактика доведе до изненадващата контраофанзива през септември 2022 г., при която Киев освободи части от територия в района на Харков от руски контрол.
Укрепленията ще стават по-тежки, колкото повече се придвижвате в контролираната от Украйна територия, като фронтовите линии могат да останат гъвкави. Предната отбрана е отличителен белег на съпротивата на Украйна, която отказва да позволи на силите си да почиват на "лаврите си".
Целта за 2024 г. за Украйна изглежда е да попълни своите сили преди следващата година и да задейства отново офанзивата. Уменията и годността на войниците могат лесно да се влошат, ако те стоят в окопите твърде дълго, особено през студените зимни месеци на Украйна.
В Авдеевка, която в момента е основната офанзивна цел за руските сили, Украйна е разположила основната си отбранителна линия на около 20 км назад.
Украйна използва и естествени бариери, като езера и реки.
Град Покровск, който Русия трябва да превземе, за да изпълни целта си да превземе целия регион на Донецк, е защитен от двуслойна система от окопи, минаваща около града. Намира се на около 40 км от сегашната фронтова линия.
Най-тежката от новите защити може да бъде около Чернигов, северният регион, който Русия беше прогонена в първите месеци на войната. Киев е укрепил отбранителните си укрепления на север с 63 процента, според скорошни съобщения на "Ройтерс".