Киргизстан и Таджикистан подписаха гранично споразумение, след продължил над три десетилетия конфликт за водни ресурси и земя. Стъпката е ключова за стабилността на Централна Азия, съобщава Ройтерс.

Споразумението, подписано в Бишек от президента на Киргизстан Садир Джапаров и неговия таджикски колега Емомали Рахмон, е знак за това как отношенията между двамата съюзници на Русия са се подобрили след последния им сблъсък през есента на 2022 г.

От сега и завинаги границата между Киргизстан и Таджикистан ще бъде границата на вечното приятелство, заяви Джапаров. По думите му споразумението ще допринесе за укрепването на сигурността, стабилността и устойчивото развитие в Киргизстан и Таджикистан, както и в цяла Централна Азия. Двамата лидери отбелязаха, че директните въздушни връзки ще бъдат възобновени и границата, затворена преди близо четири години през май 2021 г., ще бъде отворена отново.

Сделката включва размяна на територия. Киргизстан ще получи около 25 квадратни километра от Таджикистан в замяна на приблизително същото количество земя или за по-добър достъп до споделени водни ресурси. Споразумението предвижда определени пътища да бъдат определени като неутрални и никоя от страните не може да възпрепятства използването на селскостопански или енергийни съоръжения в граничните региони. Рахмон приветства историческото споразумение, сключено 33 години след разпадането на Съветския съюз.

През последните години се наблюдава подобрение в отношенията между петте бивши съветски републики в Централна Азия - Казахстан, Киргизстан, Таджикистан, Туркменистан и Узбекистан. Една по една те сключиха гранични споразумения, предназначени да улеснят търговията и да подобрят стабилността в региона, което е важно за неговите ресурси и стратегическо местоположение.

Шанхайската организация за сътрудничество (ШОС), която включва Китай, повечето страни от Централна Азия, Иран, Индия и Русия, приветства киргизко-таджикския договор. Китай, който граничи и с двете страни, се превърна в ключов играч в Централна Азия. Пекин финансира колосална инфраструктурна схема, която нарича Нови пътища на коприната, която има за цел да отвори достъпа до планинския регион и да улесни търговията с Европа.

Киргизстан поиска ОДКС да изпрати миротворци на границата с Таджикистан

Киргизстан поиска ОДКС да изпрати миротворци на границата с Таджикистан

Според министъра на отбраната това е необходима за възстановяване на мира