САЩ и Китай трябва да се придържат към принципа за предотвратяване на конфликти, които иначе биха били трудни за прекратяване. Този съвет даде в ефира на Си Ен Ен бившият държавен секретар и съветник по национална сигурност на американския президент Джими Картър - Хенри Кисинджър.

Според него и преди, и сега основната задача в двустранните отношения между САЩ и Китай остава да се поддържа конкуренция, без да се отприщи конфликт. "Китай и Съединените щати сега са двете технологично напреднали държави. Те имат огромни разрушителни способности, някои от които се основават на изкуствен интелект и ние напълно разбираме какво може да застраши използването му", предупреди 98-годишният дипломат. Той оглавява Държавния департамент от 1973 до 1977 г.

Байдън и Си Дзинпин може да преговарят за контрол на въоръженията

Байдън и Си Дзинпин може да преговарят за контрол на въоръженията

За ядрените оръжия САЩ искат "предпазни парапети около това състезание, така че то да не се отклони в конфликт"

"Трудността на всеки конфликт не се състои в това да го започнеш, а да знаеш как да го приключиш. Опасността от военна конфронтация между САЩ и Китай се крие във факта, че той ще се превърне в конфликт, на който ще бъде трудно да се сложи край", казва Кисинджър. В същото време той подчерта, че отношенията на САЩ с Китай при администрацията на президента на САЩ Джо Байдън се усложняват от факта, че повечето американски политици се придържат към твърда позиция към Пекин и "са убедени, че Китай се стреми към световно господство".

"Необходима е известна съпротива, когато основните американски ценности са атакувани, но това не трябва да води автоматично до противопоставяне", каза бившият държавен секретар. "Байдън започна да се движи в малко по-различна посока, която се свежда до това да не отстъпва на Китай, докато се опитва да достигне ниво, на което можем да говорим", каза бившият държавен секретар, коментирайки резултата от виртуалната среща на върха между САЩ и Китай.

На 16 ноември Байдън и китайският президент Си Дзинпин проведоха онлайн среща, по време на която обсъдиха широк спектър от въпроси за сътрудничество.

Байдън и Си "се видяха виртуално"

Байдън и Си "се видяха виртуално"

Очертаване на позициите на Китай и САЩ

Според китайското външно министерство след консултациите лидерите на двете страни са постигнали консенсус по редица проблеми и са изразили взаимна готовност за засилване на контактите. Това е първата среща между двамата лидери откакто Байдън встъпи в длъжност през януари 2021 г. Преди това те разменяха съобщения и се обаждаха, последният телефонен разговор между Байдън и Си Дзинпин се проведе на 10 септември.