Китайската военна техника, изложена на най-голямото авиошоу в страната в Жухай, илюстрира неговите амбиции и в някои случаи показва технологчини пробиви, твърдят експерти, цитирани от "Ройтерс".
Сред представените системи бяха най-новият вариант на китайските стелт изтребители J-35A и J-20, стелт дрон CH-7, Радарна система YLC-2E и система за противовъздушна отбрана HQ-19.
Представен беше и вариант за електронна война на военноморския изтребител J-15, в допълнение към десетки различни боеприпаси.
Въпреки това Китай не "се стреми да демонстрира силата си" на авиошоуто, каза контролираният от държавата вестник Global Times в редакционна статия.
"Пекин има за цел да докаже, че има както способността да защити своя национален суверенитет и териториална цялост, така и ангажимента за развитие, основано на мир", се добавя в него.
Новата версия на стелт дрона Aerospace CH UAV Co Ltd CH-7, който беше показан за първи път в Жухай през 2018 г., може да бъде използвана за "различни видове морски операции", се казва в отделна статия на Global Times.
Разузнаването, което един невидим дрон може да предостави, е от решаващо значение при воденето на съвременна война, особено при прицелването на крилатите и балистичните ракети, които формират по-голямата част от арсенала на Китай.
"Теоретично подобна платформа би могла да предприеме морско разузнаване на дейностите на ВМС на САЩ, включително проследяване на техните самолетоносачи и потенциално прицелване към тях", каза Малкълм Дейвис, старши анализатор в Австралийския институт за стратегическа политика .
Самолетът е от значение и за Тайван, за който Китай твърдо настоява, че е негова територия, въпреки силните възражения на правителството в Тайпе.
"На радара ще изглежда като много малка точка", каза Шу Хсиао-Хуанг, научен сътрудник в тайванския отбранителен мозъчен тръст INDSR. "Очаква се да представлява много голямо предизвикателство за капацитета за наблюдение на противовъздушната отбрана на Тайван."
От наземните системи Китай показа радара YLC-2E и системата за защита от балистични ракети HQ-19 и двете предназначени да предпазват вражеските заплахи от небето.
Малко подробности са публично достъпни за радарната система, чийто модел беше показан на авиошоуто. Global Times пише, че е способна да проследява скрити (стелт) мишени, използвайки радиовълни в S-обхват, общ набор от честоти и дължини на вълните, използвани за всичко - от радар за контрол на въздушното движение до Wi-Fi.
Отличителната черта на HQ-19 е, че е проектиран да унищожава както конвенционални балистични ракети, така и хиперзвукови управляеми бомби, които могат да маневрират по време на полет. Малко се знае за сензорите, насочващи ракетите или техния обхват.
Успехите на противоракетната отбрана навсякъде по света правят въвеждането на такава система от решаващо значение за съвременната армия, казват експерти.
"HQ-19 е THAAD, а J-15 EW (вариант за електронна война) е Growler, така че и двата могат да се разглеждат като адекватни на американските им аналози", каза Питър Лейтън, експерт по отбраната и авиацията в Griffith Asia Institute, имайки предвид системата за противоракетна отбрана на САЩ и самолета за радиоелектронна борба EA-18G.
Лейтън добави, че представеният макет на изтребител AVIC J-20 също показва амбиции за крачка напред на фона на съобщенията, че разполага с кабина за втори пилот, който може да управлява бойни дронове.
От комерсиалната страна на авиошоуто бразилският производител на самолети Embraer заяви в сряда, че планира да се съсредоточи върху укрепването на своята верига за доставки, включително китайски компании.
В Жухай главният търговски директор на Embraer, Мартин Холмс, каза, че президентът на Китай Си Дзинпин скоро ще посети Бразилия, където този месец трябва да се проведе срещата на върха на Г-20.
"Мисля, че е вълнуващ момент за нас да проведем този разговор (за веригата за доставки) с китайски доставчици и да видим как се развиваме", каза Холмс.