Талибаните в Източен Афганистан разстреляха осъден убиец на спортен стадион, съобщава "Франс прес".
Това бе шестата публична екзекуция след завръщането им на власт.
Осъденият е бил разстрелян с три куршума в гърдите от член на семейството на жертвата пред хиляди зрители в Гардез - столицата на провинция Пактия.
Вечерта преди екзекуцията кабинетът на губернатора призова служители и жители да "присъстват на събитието" в социалните мрежи.
"Убиец беше осъден на наказание за отмъщение", посочват от Върховния съд на Афганистан. Заповедта за екзекуцията е подписана от върховния лидер на талибаните Хибатула Ахундзада.
Осъденият е бил задържан отпреди талибаните да дойдат на власт за убийството на друг човек и случаят е бил "разгледан много прецизно и многократно" от три военни съдилища, допълват от съда.
На семейството на жертвата е дадена възможност да спре екзекуцията, но те са отказали.
Публичните екзекуции бяха често срещани по време на първото управление на талибаните от 1996 г. до 2001 г. Само няколко обаче са извършени след завръщането им на власт през август 2021 г.
През 2022 г. Ахундзада нареди на съдиите да приложат изцяло всички аспекти на тълкуването на ислямския закон от талибанското правителство - включително наказания "око за око", известни като "киса", позволяващи смъртно наказание като възмездие за престъплението убийство.
Редки екзекуции бяха извършени и по време на подкрепяното от чужбина правителство, свалено от талибаните.
През февруари бяха извършени три публични екзекуции в рамките на една седмица.
Двама мъже бяха екзекутирани с множество изстрели в гърба пред голяма тълпа в източния град Газни, а дни по-късно подобна публична екзекуция беше извършена и в северната провинция Джоузджан.
Телесните наказания - главно бичуване - са често срещани при талибаните и са използвани за различни престъпления, включително кражби, изневяра и консумация на алкохол.
Законът и редът са в основата на суровата идеология на талибаните, възникнали от хаоса на гражданска война след изтеглянето на съветските сили от Афганистан през 1989 г.
Едно от най-скандалните изображения от онази епоха изобразява екзекуцията през 1999 г. на жена, носеща цялата бурка на стадион в Кабул. Тя беше обвинена в убийството на съпруга си.
ООН и правозащитни групи като "Амнести интернешънъл" осъдиха използването на телесни наказания и смъртна присъда от талибанското правителство.
Мисията на ООН за Афганистан - UNAMA, настоя, че публичните екзекуции в страната "трябва да спрат" и призова за "зачитане на надлежен процес и права на справедлив съдебен процес, по-специално достъп до правно представителство".
Китай, Иран, Саудитска Арабия, Египет и Съединените щати са класирани съответно като най-продуктивните практикуващи смъртно наказание в света през 2022 г.
imid
на 14.11.2024 в 08:50:21 #1Такова наказание трябва да се въведе и за управниците на България.