Kитайските власти са готови за "битка" с "антикитайските" критици на Запад и другаде заради обвиненията в нарушения на правата на човека. Това заяви в четвъртък говорителят на правителството Сю Гуйсян в китайската провинция Синцзян, цитиран от АП.
Той каза, че китайските власти няма да се страхуват, ако "антикитайските сили" се опитат да използват текущата среща на Съвета по правата на човека в Женева, за да търсят по-задълбочен контрол върху ситуацията в Синцзян.
Гуйсян многократно е говорил в защита на политиките на Китай, предназначени да се борят с насилствения екстремизъм в Синдзян. Тази седмица той оглавява делегация в Женева, за да отнесе съобщението до службата по правата и дипломатите в 47-членния държавен съвет, на който в момента са членове и Китай, и Съединените щати.
Някои западни нации се опитват да поддържат международен контрол върху ситуацията с правата чрез Съвета. Службата за правата на ООН издаде остър нов доклад миналия месец, че през последните години в Синцзян са извършени предполагаеми "престъпления срещу човечеството". Подобни западни усилия биха могли да дойдат чрез проекторезолюция или други стъпки в съвета.
"Ако някои сили в международната общност - или дори антикитайски сили - направят така наречените "предложения, свързани със Синдзян" или така наречените "резолюции", ние няма да се страхуваме", каза Сю. "Ние ще предприемем решителни контрамерки и ще се борим.
Гуйсян признава, в малко необичайно признание: "Разбира се, ситуацията с правата на човека в Синцзян е в процес на допълнително подобряване и полагане на повече усилия, преди да добави, че няма такова нещо като масово нарушаване на правата на човека като се твърди в доклада на Синдзян."
Той каза, че Китай търси "обмен, диалог и сътрудничество" и се надява "да се поучи от полезните мерки, предприети от други страни по света" относно правата на човека. Но също така настоя, че неуточнените "катастрофи с човешките права", извършени от западни страни, също трябва да бъдат разследвани.
В последните минути на последния ѝ ден на поста на 31 август, офисът на Мишел Бачелет, върховен комисар на ООН за правата на човека, издаде доклад, обвиняващ Китай в сериозни нарушения на човешките права срещу уйгурите и други предимно мюсюлмански етнически групи. Документът призовава световната общност да обърне "спешно внимание" на ситуацията в Синдзян.
Правозащитни групи обвиниха Китай, че е хвърлил един милион или повече хора от малцинствените групи в лагери за задържане, където мнозина твърдят, че са били измъчвани, сексуално насилвани и принуждавани да изоставят своя език и религия.
linkaln
на 22.09.2022 в 21:09:57 #1Трябва пълно ликвидиране на китайската държава за да се помогнат на репресираните окупирани държави да си върнат държавноста и независимоста от Китай