Китай и Нидерландия обявиха в четвъртък, че ще задълбочат диалога и практическото си сътрудничество в отговор на глобалните предизвикателства, включително климатичните промени и прехода към зелена икономика. Това стана ясно след среща в Пекин между китайския външен министър Ван И и новия нидерландски външен министър Каспар Велдкамп, предаде "Ройтерс".

"Китай е готов да засили комуникацията и да задълбочи практическото сътрудничество с Нидерландия," заяви Ван И и подчерта, че страната му желае да допринесе за укрепването на отношенията между Китай и Европейския съюз, както и за глобалното икономическо възстановяване.

От своя страна Велдкамп посочи, че както ЕС, така и Нидерландия искат да работят с Китай за справяне с общите предизвикателства. Той изрази надежда, че настоящото му посещение ще доведе до "по-дълбоко сътрудничество в области като климат, зелена трансформация, защита на мултилатералната система и правата на жените."

Министърът допълни, че нидерландският премиер Дик Схооф също проявява интерес към възможно посещение в Китай по-късно тази година.

Въпреки затоплянето на дипломатическия тон, срещата не засегна пряко въпроса за експортния контрол върху полупроводникови технологии — тема, която остава чувствителна в отношенията между двете страни. През януари Нидерландия обяви разширяване на контрола върху износа на чипмейкинг оборудване към Китай, считано от 1 април, под натиск от Съединените щати.

Вашингтон продължава да оказва влияние върху съюзници като Нидерландия и Япония, настоявайки за ограничаване на достъпа на Китай до високотехнологични полупроводници и производствено оборудване. Китай нееднократно е осъждал тази стратегия, обвинявайки Запада в "злоупотреба с понятието национална сигурност" и в подкопаване на стабилността на глобалните вериги за доставки.

През 2023 г. Нидерландия въведе национални лицензионни изисквания за износ на полупроводникови технологии. Те засягат и водещата нидерландска компания ASML, която изнася литографски машини за китайски клиенти. Въпреки това ASML заяви, че настоящите ограничения няма да повлияят съществено на бизнес перспективите ѝ.

Марсел Гоше: Европа е идиотът на глобалното село

Марсел Гоше: Европа е идиотът на глобалното село

Френският философ и историк вижда как зад Китай се формира "световна федерация на автокрациите"