Китай е споделил най-много данни за COVID-19 и резултати от изследвания сред международната общност. Това заявиха от китайското външно министерство, съобщава "Ройтерс".

От ведомството изтъкнаха, че работата по проследяване на произхода на коронавируса трябва да се извърши в други страни.

Вчера Световната здравна организация отново призова Китай да споделя данни и достъп във връзка с усилията да бъде установен произходът на COVID-19.

Вирусът беше установен за първи път в китайския град Ухан през декември 2019 г. Мнозина подозираха, че първоначално той се е разпространил на пазар за живи животни, откъдето впоследствие обхвана целия свят и причини смъртта на близо 7 милиона души.

Китай очаква от СЗО "научна и справедлива" позиция за произхода на COVID-19

Китай очаква от СЗО "научна и справедлива" позиция за произхода на COVID-19

Пекин настоява въпросът да не се политизира

През март 2023 г. данните от първите дни на COVID пандемията бяха качени за кратко от китайски учени в международна база данни.

Те съдържаха генетични последователности, открити в над 1000 проби от околната среда и от животни, взети през януари 2020 г. на пазара за морски дарове Хуанан в Ухан - мястото на първото известно огнище на COVID-19.

Данните показват, че ДНК от множество животински видове - включително енотовидни кучета - се съдържа в проби от околната среда, които са дали положителен резултат за SARS-CoV-2 - вирусът, който причинява COVID-19. Това предполага, че те са "най-вероятните проводници" на болестта, според екип от международни изследователи.

СЗО иска от Китай ключа за установяване на произхода на COVID-19

СЗО иска от Китай ключа за установяване на произхода на COVID-19

Повече от три години след появата на коронавируса всички хипотези остават на масата