Китай и Русия са "приятели завинаги, никога врагове". Това заяви китайският външен министър Ван И по време на посещение в Москва, съобщава "Ройтерс".

Освен това той приветства признаците за нормализиране на отношенията между Вашингтон и Москва.

"Принципът "приятели завинаги, никога врагове" служи като солидна правна основа за напредване на стратегическото сътрудничество на по-високо ниво", отбеляза Ван в интервю за руската държавна информационна агенция РИА Новости.

Той е на тридневно посещение в Москва за преговори за стратегическо сътрудничество. Визитата му обаче беше засенчена от несигурността около преговорите за осигуряване на примирие в Украйна и критиките на президента на САЩ Доналд Тръмп към руските и украинските управляващи.

Китай и Русия обявиха стратегическо партньорство "без ограничения" дни, преди руският президент Владимир Путин да изпрати десетки хиляди войници в Украйна през февруари 2022 г.

Китайският президент Си Дзинпин се е срещал с Путин над 40 пъти през последното десетилетие и оттогава двамата лидери са се съгласили да задълбочат отношенията си и да си сътрудничат по въпроси като Тайван, Украйна и взаимния съперник - Съединените щати.

Русия нахъсва Китай заедно да се опълчат на опитите на САЩ за сдържане

Русия нахъсва Китай заедно да се опълчат на опитите на САЩ за сдържане

Силните отношения между Москва и Пекин имат стабилизиращо влияние върху света, убеден Шойгу

Вчера Кремъл съобщи, че Путин ще приеме Ван, който ще разговаря и с руския си колега Сергей Лавров.

Ван заяви, че настоящите глобални условия задължават големите сили да действат като стабилизиращи фактори, така че е окуражаващо, че Русия и Съединените щати са предприели стъпки към подобряване на отношенията.

Вчера говорителят на Кремъл посочи, че Русия и Съединените щати работят върху идеи за възможно мирно уреждане на конфликта в Украйна и за изграждане на двустранни отношения. Откакто встъпи в длъжност през януари, Тръмп насочи САЩ към по-примирителна позиция спрямо Русия.

"Това е добре за стабилизиране на баланса на силите между големите сили и вдъхва оптимизъм в една разочароваща международна ситуация", отбеляза Ван.

Освен това той отхвърли идеята, че Тръмп се опитва да подкрепи Русия, за да я настрои срещу Китай, наричайки я "рецидив на остаряло конфронтационно и блоково мислене".

По негови думи неотдавнашните преговори за прекратяване на огъня в Украйна вече са довели до някои резултати и трябва да продължат въпреки различните мнения и трудната ситуация на бойното поле.

ЕС зове Русия да покаже добра воля, а САЩ - да я натиснат за примирие в Украйна

ЕС зове Русия да покаже добра воля, а САЩ - да я натиснат за примирие в Украйна

Москва дължала ясен отговор на САЩ дали иска да върви по пътя на мира

"Стъпката към мира, макар и не толкова голяма, е градивна - струва си да се гради върху нея", изтъкна Ван. "С мира няма болка, няма печалба. Трябва да работите усилено, за да го постигнете".

Той добави, че мирното споразумение трябва да бъде обвързващо и приемливо за всички страни и повтори, че Пекин е готов да играе роля в уреждането на конфликта в Украйна.

Си настоява за по-голямо участие на Китай в мирните преговори от първите дни на войната, която отбеляза третата си година през февруари.

Пекин предложи самостоятелно и заедно с Бразилия общи принципи за прекратяване на конфликта, но идеите му получиха хладен прием.

"Ние се застъпваме за изкореняване на причините за кризата чрез диалог и преговори, в крайна сметка за постигане на справедливо, дългосрочно, обвързващо мирно споразумение, приемливо за всички страни", заяви Ван.

ISW: Русия счита отношенията със САЩ за по-важни от мира в Украйна

ISW: Русия счита отношенията със САЩ за по-важни от мира в Украйна

След последните двустранни срещи бяха повторени познати изявления на Кремъл