Китай призова Съединените щати да спрат да въоръжават Тайван и да се въздържат от подкопаването на мира и стабилността в Тайванския проток, съобщава агенция "Синхуа".
Говорителят на китайското външно министерство Лин Джиан направи изявлението си на редовен брифинг, когато беше помолен да коментира информацията, че администрацията на Доналд Тръмп е размразила чуждестранна помощ в размер на 5,3 милиарда щатски долара, която включва 870 милиона долара, предназначени за програми за сигурност в Тайван.
Лин заяви, че Китай е сериозно обезпокоен от подобни сведения и подчерта, че Пекин винаги решително се е противопоставял на предоставянето на военна помощ от Съединените щати за "китайския регион" Тайван, тъй като подобно поведение сериозно нарушава принципа на единен Китай и трите съвместни комюникета на Китай и САЩ, значително нарушава суверенитета и интересите на сигурността на Китай и изпраща много погрешен сигнал към сепаратистките сили за "независимост на Тайван".
"Китай ще следи отблизо развитието на ситуацията и твърдо ще защитава националния суверенитет, сигурност и териториална цялост", категоричен бе Лин.
Пекин засили своя военен и политически натиск срещу демократично управлявания остров, който счита за своя територия.
Както Китай, така и Тайван обаче са изправени пред натиск от новата администрация на президента на САЩ Доналд Тръмп, който наложи мита на Китай и заплаши да въведе подобни мерки и срещу вносни полупроводници - сектор, в който доминира Тайван.
Победеното правителство на Китайската република избяга в Тайван през 1949 г., след като загуби гражданска война с комунистическите сили на Мао Дзъдун, които създадоха Китайската народна република в Пекин.