Кораб на китайската брегова охрана беше изгонен от водите на Индонезия за втори път тази седмица, след като първоначално попречи на проучването на държавната енергийна компания Pertamina в Южнокитайско море, съобщи в четвъртък индонезийската агенция за морска сигурност, цитирана от "Ройтерс".
Докато корабите на китайската брегова охрана са били забелязвани многократно в изключителната икономическа зона (ИИЗ) на Индонезия, най-новите инциденти се случиха само дни след като Прабово Субианто пое президентството на Индонезия.
Китай настоява че има суверенитет над почти цялото Южнокитайско море който обозначава с "линия от девет тирета" на своите карти, която се врязва в изключителните икономически зони на Малайзия, Бруней, Филипините, Индонезия и Виетнам.
Постоянният арбитражен съд в Хага през 2016 г. заяви, че искът на Китай няма основа съгласно международното право, решение, което Пекин не признава.
Инцидентите са станали край индонезийските острови Натуна, на около 1500 км от китайския остров Хайнан. Точните места не са изяснени.
Китайският кораб в понеделник настоя, че районът е под юрисдикцията на Китай, се казва в изявление на индонезийската агенция за морска сигурност, известна като Bakamla.
Китайското външно министерство не отговори на искане за коментар.
"Бакамла ще продължи да патрулира и интензивно да наблюдава водите на Северна Натуна, за да гарантира, че събирането на сеизмични данни може да премине без прекъсване на суверенитета на Индонезия", каза агенцията в понеделник.
В четвъртък се каза, че китайският кораб се е върнал, но е бил засечен и отново изгонен. Не се предоставят подробности за неговата дейност в района.
Китай отстоява претенциите си за суверенитет чрез армада от кораби на бреговата охрана, разположени в Южнокитайско море, някои от които са обвинявани от съседите му в агресивно поведение и в опити да нарушат енергийните и риболовните дейности.
Китай обикновено казва, че бреговата му охрана действа законно, за да възпира териториални нарушения в неговите води.
През 2021 г. кораби от Индонезия и Китай се наблюдаваха един друг в продължение на месеци близо до петролна платформа, която извършваше оценки на кладенци в морето Натуна. По това време Китай призова Индонезия да спре сондажите на нейна територия.
Последните инциденти дойдоха, когато новият министър на отбраната на Индонезия Сиафрие Самсоедин се срещна с китайския посланик в Джакарта в четвъртък.
В изявление на министерството на отбраната се казва, че Сиафрие очаква да засили сътрудничеството в областта на отбраната с Китай, включително съвместни учения. В него не се споменават морските инциденти от тази седмица.