Както пише руският вестник "Коммерсант", ограниченията върху износа на дронове, въведени от Пекин от 1 септември, сериозно усложняват доставките им за Русия и са довели до недостиг на редица компоненти, по-специално на термовизионни камери и лазерни далекомери.
Вече има недостиг на определени видове дронове с тегло над 4 кг.
Изданието пише, че големите руски производители на дронове се надяват, че техните доставчици в Китай ще могат да получат лицензи за износ в Русия, но регистрацията може да отнеме до една година. За целта е необходимо да се докаже, че дронът няма да се използва за военни цели.
Продавачите на китайски дронове за Русия се опитват да установят паралелен внос, но те са блокирани от транзитни страни - например Казахстан наскоро затегна процедурата за внос, пише Комерсант.
Министерството на търговията на Китай заяви през април, че американските и западните медии разпространяват "неоснователни обвинения", че Пекин изнася дронове за бойното поле в Украйна, добавяйки, че докладите са опит да се "очернят" китайските фирми и страната ще продължи да засилва контрола върху износа на дронове и оборудване за тях.