Миналата седмица специалният прокурор Робърт Хър заключи, че президентът на Съединените щати Джо Байдън не трябва да бъде обвинен в престъпление заради работата си с класифицирани документи.

Това коментира АФП.

На пръв поглед докладът му би трябвало да донесе облекчение на лагера на Байдън, тъй като позволява на президента да се съсредоточи върху събитията от кампанията и последните няколко месеца от мандата си.

Документът обаче съдържаше няколко неочаквани констатации, които вероятно ще навредят на резултатите от проучванията му и може би дори ще му костват изборите.

Разследването на работата на Байдън с класифицирани правителствени материали започна през ноември 2022 г., след като адвокатите му установиха, че той съхранява документи от различни периоди на политическата си кариера.

Специалният съветник Хър, назначен от Тръмп, се присъединява към разследването през януари 2023 г. В доклада си година по-късно Хър признава, че Байдън е сътрудничил на разследващите и че запазването на тези файлове "не установява [неговата] вина извън разумно съмнение".

Докладът стига дотам, че сравнява Байдън благоприятно с неговия съперник на изборите, бившия президент на САЩ Доналд Тръмп, който е обект на подобна проверка. Хър отбелязва, че за разлика от Байдън, Тръмп не е върнал всички класифицирани документи и е възпрепятствал тяхното извличане, като е твърдял, че има право да ги задържи.

Въпреки че само тази част от доклада на Хър би се възприела като победа за кампанията на Байдън, тя беше заглушена от други констатации. Хър заяви, че доказателствата сочат, че Байдън е знаел, че не може да съхранява класифицирани ръкописни бележки у дома след напускането на поста, но го е направил.

В доклада се казва също, че Байдън "умишлено е разкрил" някои класифицирани материали пред автор на мемоари. Най-съществената фраза в доклада обаче изглежда е, че Байдън "вероятно ще се представи пред журито, както направи по време на нашето интервю с него, като симпатичен, добронамерен, възрастен човек с лоша памет".

Хър пише, че 81-годишният президент не е сигурен кога е приключил мандатът му в администрацията на Обама и кога е починал синът му Бо. Тези констатации веднага засенчиха останалата част от доклада, което накара дейците на Демократическата партия да го нарекат "кошмар" и "отвъд опустошителния", според NBC News.

Възрастта на Байдън вече е основна причина за безпокойство както в Демократическата партия, така и сред избирателите, и е подложен на постоянен обстрел от страна на Тръмп.

Проучване на ABC News, проведено миналата седмица, показа, че 86% от американците смятат, че Байдън е твърде стар, за да се кандидатира за президент, в сравнение с 62%, които казват същото за 77-годишния Тръмп. Проблемът се усложнява от очевидните публични пропуски в паметта на Байдън, включително объркване на държави и настоящи и бивши световни лидери.

Въпреки че все още може да спечели няколко политически точки преди изборите през ноември, напредналата възраст на Байдън ще продължи да хвърля сянка върху кампанията му и може да отблъсне нерешителните избиратели от него.