Колумбия и екстремистката Армия за национално освобождение (ELN), официално започнаха шестмесечно прекратяване на огъня, съобщава "Асошиейтед прес".

Споразумението беше обявено на 9 юни по време на преговори в Хавана, Куба. Припомняме, че бунтът на ELN датира от 60-те години на миналия век. Предполага се, че около 5000 членове на групата участват в трафика на наркотици. Ръководството на екстермистите отрича участието им.

Президентът на Колумбия Густаво Петро призова политическите групи в страната да поемат отговорност за постигане на широко национално съгласие за мир.

Той говори в четвъртък по време на първото заседание за обсъждането на трайно решение на конфликта. На него присъстваха висши представители на правителството и на ELN.

Петро призова лидерите на групировката да спрат насилието. Прекратяването на огъня трябва да спре атаките между бунтовниците, колумбийската полиция и военни в цялата страна. При напредък може да бъде удължено догодина.

Екстремисти убиха и раниха десетки войници в Колумбия

Екстремисти убиха и раниха десетки войници в Колумбия

Удар върху усилията на президента за мир в страната

ООН обяви в сряда, че ще разположи контингент от 68 наблюдатели, които да следят прекратяването на огъня. Фархан Хак, говорител на генералния секретар на ООН Антониу Гутериш, каза в четвъртък, че мирните усилия на Колумбия "напредват".

Президент Петро настоява за "пълен мир", който да демобилизира всички останали бунтовнически групи в страната, както и бандите за трафик на наркотици.

Две фракции на ELN - Националният градски военен фронт и Северният военен фронт - обявиха подкрепата си за прекратяването на огъня. Те обявиха, че ще се съобразяват със заповедите на екстермисткия лидер Антонио Гарсия.

Самият той предупреди, че групата ще запази правото да се бие, ако бъде нападната.

ELN е основана през 60-те години на миналия век от синдикални лидери, студенти и свещеници, вдъхновени от кубинската революция. През 2016 г. правителството на Колумбия подписа мирно споразумение с по-голямата групировка FARC, което сложи край на пет десетилетия конфликт, в който са убити общо около 260 000 души.

Хиляди излязоха на антиправителствени протести в Колумбия

Хиляди излязоха на антиправителствени протести в Колумбия

Те изразиха недоволство срещу опитите за промени в здравната и пенсионната система