Колумбия и марксистката групировка ФАРК постигнаха историческо споразумение, което трябва да сложи край на 50-годишна война, отнела живота на повече от 250 000 души, предаде "Гардиън".
То бе подписано от колумбийския президент Хуан Мануел Сантос и лидера на групировката Родриго Лондоно, известен с прякора Тимошенко.
Преговорите се проведоха в кубинската столица Хавана. На церемонията по подписването са присъствали генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, кубинският лидер Раул Кастро, венецуелският президент Николас Мадуро и още лидери от региона, които са играли важна роля, за да се стигне до преговори.
Предстои обаче споразумението да бъде одобрено на референдум.
Припомняме, че в края на септември миналата година се стигна до пробив в преговорите.
Уговорено бе крайният срок за постигане на окончателно споразумение да е 23 март 2016 година, а бойците на групировката да имат 60 дни, за да се разоръжат.
По-късно стана ясно, че крайният срок няма да бъде спазен, но Сантос настоя, че не трябва да се бърза и рискува с "лоша сделка".
Договорено бе създаването на съдилища, които да разглеждат делата срещу бивши бойци на групировката.
Тези от тях, които се признаят за виновни, ще получат присъди между 5 и 8 години затвор. Останалите обаче ги чакат повече от 20 години.
Президентът Хуан Мануел Сантос защити постигнатото като начин да се спре насилието. По думите му, другата "възможност" е още 30 години войни.
Бившият колумбийски президент Алваро Урибе се обяви тогава срещу сделката на властите в страната с радикалното движение.
Според него това е сделка, която ще позволи на ФАРК да се измъкне безнаказано.
Той обвини ЕС и САЩ за подкрепата им за преговорите. По думите му, тук явно се демонстрира двоен стандарт, защото към групировки като ЕТА или ИРА отношението изобщо не е било толкова умерено.
Счита се, че 15% от населението по някакъв начин е било засегнато от ФАРК.