Камарата на представителите на САЩ, контролирана от републиканците, се очаква да гласува в сряда дали да обвини главния прокурор Мерик Гарланд в неуважение за отказа му да предостави аудио записи от интервю на специалния прокурор Робърт Хур с президента Джо Байдън, издигнат от Демократическата партия, предава Ройтерс.
Министерството на правосъдието заяви, че вече е предало препис от интервюто, което предизвика политически скандал през февруари, когато специалният прокурор Робърт Хур публикува доклад, описващ Байдън, на 81 години, като "добронамерен възрастен мъж с лоша памет".
Белият дом твърди, че записите са в обхвата на изпълнителната привилегия и гласуването на Камарата на представителите за обвинение на Гарланд в неуважение ще постави Министерството на правосъдието в неудобната позиция да реши дали да преследва собствения си лидер. Министерството не е задължено да разглежда обвиненията.
Изпълнителната привилегия е правото на президента и други високопоставени членове на изпълнителната власт да запазят конфиденциалността на определени комуникации и материали, особено когато става въпрос за националната сигурност или поверителни дискусии и съвети. Това право се използва за защита на чувствителна информация и за осигуряване на честни и откровени разговори между съветниците на президента и самия президент.
В конкретния случай, Белият дом твърди, че записите от интервюто на специалния прокурор с президента Джо Байдън попадат под тази защита и не могат да бъдат разкрити публично или предоставени на други институции, като например Камарата на представителите на САЩ.
Хур разследваше Байдън след като класифицирани документи, датиращи от времето му като вицепрезидент от 2009 до 2017 г., бяха открити неправилно съхранявани в дома и офиса му и заяви, че е отказал да преследва президента, както защото Байдън е сътрудничил на разследването, така и защото би представил "симпатично лице "пред журито.
Съперникът на Байдън в изборите на 5 ноември, републиканецът Доналд Тръмп, е обвинен в престъпления за неправилно боравене с класифицирани документи след края на мандата си като президент от 2017 до 2021 г. За разлика от Байдън, Тръмп отказа да върне документите.
Конгресмените демократи твърдят, че републиканците искат аудиозаписите, за да ги използват в предизборни кампании за Тръмп.
Гарланд многократно обвиняваше републиканците в Камарата на представителите, че оскверняват интегритета на Министерството на правосъдието и разпространяват фалшиви разкази, които могат да поставят в опасност служители на ведомството.
"Имаше серия от безпрецедентни и, откровено казано, необосновани атаки срещу Министерството на правосъдието," каза Гарланд пред репортери през май. "Ние предприехме извънредни мерки, за да гарантираме, че комисиите получават отговори на своите легитимни искания, но това не е едно от тях."
Тръмп, който беше осъден през май от жури за фалшифициране на бизнес документи, е изправен пред три щатски и федерални наказателни дела, включително едно, свързано с предполагаемото неправилно боравене с класифицирани документи.