Американският сенатор Крис Ван Холън представи законодателство, целящо да спре продажбите на американски оръжия на Обединените арабски емирства, докато Съединените щати не удостоверят, че ОАЕ не въоръжава паравоенните Сили за бърза поддръжка (RSF) в Судан, според ранна версия на неговото изявление, видяна от "Ройтерс".

Ван Холън е подал съвместна резолюция за неодобрение в Сената, докато колегата му демократ Сара Джейкъбс е подала такава в Камарата на представителите. Усилията им едва ли ще спечелят значителна подкрепа в Конгреса, тъй като администрациите на САЩ на президентите на двете партии отдавна гледат на ОАЕ като на жизненоважен партньор в регионалната сигурност, но биха привлекли вниманието към конфликт, превърнал се в една от най-големите хуманитарни катастрофи в света.

"ОАЕ са важен партньор в Близкия изток, но Съединените щати не могат да стоят със скръстени ръце, докато подпомагат и подстрекават хуманитарната катастрофа в Судан - ние трябва да използваме нашия лост, за да се опитаме да доведем този конфликт до мирно разрешаване", Ван Холен се казва в изявление.

Законът на САЩ изисква преглед от Конгреса на големи оръжейни сделки и позволява на членовете на Сената да принудят да гласуват неодобрителни резолюции, които биха блокирали такива продажби. Въпреки че законът не позволява на членовете на Камарата да налагат такива гласувания, резолюциите трябва да преминат и двете камари на Конгреса и евентуално да оцелеят след президентско вето, за да влязат в сила.

Нито една резолюция на неодобрение никога не е минавала през Конгреса и не е оцеляла след президентско вето. Подобни резолюции понякога водят до разгорещени дебати, които подчертават опасенията за правата на човека и недоволството на законодателите от продажбата на оръжия.

ОАЕ отдавна е основен купувач на американски оръжия. През октомври администрацията на Байдън обяви, че е одобрила потенциална продажба на боеприпаси GMLRS и ATACMS и свързаната с тях подкрепа за 1,2 милиарда долара. 

Нововъведените резолюции имат за цел да спрат тази продажба.

Президентът Джо Байдън тази година призна ОАЕ за основен отбранителен партньор, а държавата от Персийския залив е домакин на военновъздушната база Ал Дафра с американски военни самолети и хиляди американски служители.

Джо Байдън търси сближаване с ОАЕ

Джо Байдън търси сближаване с ОАЕ

Страната от Персийския залив става все по-близка и свързана с Русия

Суданската армия обвини ОАЕ в предоставяне на оръжие и подкрепа на RSF в 17-месечната война на Судан. Държавата от Персийския залив отрича обвиненията. Наблюдателите на санкциите на ООН определиха като достоверни обвиненията, че ОАЕ са предоставили военна подкрепа на RSF.

ОАЕ отрекоха да участват във военна подкрепа на която и да е от съперничещите партии на Судан.

През април 2023 г. избухна война между суданската армия и RSF за преход към свободни избори, като се съобщава за десетки хиляди загинали. Организацията на обединените нации заяви, че близо 25 милиона души - половината от населението на Судан - се нуждаят от помощ, гладът се задава и около 8 милиона души са напуснали домовете си.

Припомняме, че в началото на тази година ОАЕ стана пълноправен член на БРИКС и често играе посредническа роля при размяната на военнопленници между Русия и Украйна. През месец декември миналата година руският президент Владимир Путин посети ОАЕ в една от редките си визити зад граница след като отприщи пълномащабна война срещу Украйна и срещу него бе издадена заповед за арест от Международния наказателен съд.

Още около 2400 са избягали в Сирия от войната в Ливан за денонощие

Още около 2400 са избягали в Сирия от войната в Ливан за денонощие

Русия преброи и нови 14 нарушения на САЩ в небето над Сирия