Експертите на ООН, които наблюдават санкциите, наложени на Судан, разследват как минохвъргачни снаряди, изнесени от България за Обединените арабски емирства (ОАЕ), са се озовали в конвой за доставки за бойците на Силите за бърза подкрепа (RSF), предаде "Ройтерс".
Снарядите са заловени през ноември 2024 г. в района на Северен Дарфур в Судан и са били със същия сериен номер като тези, които България е изнесла в ОАЕ през 2019 г. Спорд писмо на мисията на България в ООН от 19 декември 2024 г. страната ни е заявили пред следователите на ООН, че е изпратила 81-милиметрови минохвъргачни снаряди със същия сериен номер на военните на ОАЕ през 2019 г.
Българското външно министерство е уточнило пред "Ройтерс", че никой не е искал разрешение за реекспорт на боеприпасите към трета страна. В съобщението на МВнР се посочва, че "българският компетентен орган не е издал лиценз за износ на продукти, свързани с отбраната, за Судан".
ОАЕ отхвърлиха многократните обвинения, че подклаждат конфликта в Судан чрез въоръжаване на RSF.
На въпрос на "Ройтерс" за заловените боеприпаси, изнесени от България, представители на ОАЕ са цитирали последния годишен доклад на групата от експерти на ООН, в който се описват констатациите от разследванията на потока на оръжия и пари в Дарфур. Докладът е представен на Съвета за сигурност на ООН през април т.г. и е прегледан от "Ройтерс", но не е направен публично достояние. Единственото споменаване на ОАЕ е за мироопазващата им роля в Судан.
Докладът "изяснява, че няма обосновани доказателства, че ОАЕ са предоставили оръжия или свързана с тях подкрепа на RSF", изтъкват служители на ОАЕ пред "Ройтерс".
Групата на ООН документира изземването на боеприпаси през ноември 2024 г. в своя годишен доклад. В доклада на разследващите обаче не се говори за произхода на боеприпасите. Но писмата, разменени между служители на Емирството и групата на ООН, показват, че следователите продължават да проучват ролята на ОАЕ в конфликта.
Според прегледаните от "Ройтерс" писма властите на ОАЕ са отказали да предоставят детайли за 15 полета от Емирствата за Чад, поискани от следователите на ООН. Вместо това ОАЕ са представили подробности за около 22 метрични тона артикули на три полета до Амджарас в Чад, включително храна, лекарства и цивилни превозни средства.
Миналият месец Судан заведе дело срещу ОАЕ в Световния съд. Делото на правителството твърди, че ОАЕ са нарушили задълженията си по Конвенцията за геноцида, като са въоръжили паравоенните сили в Судан. ОАЕ отрича обвинението и твърди, че съдът няма юрисдикция да гледа заведеното дело.