Двама руски космонавти се приземиха обратно на Земята в понеделник след рекорден престой на борда на Международната космическа станция (МКС).
Олег Кононенко и Николай Чуб прекараха 374 дни в ниска околоземна орбита на МКС, което е най-дългият непрекъснат престой на станцията досега.
По време на престоя си 60-годишният Кононенко постави и нов рекорд за най-дълго общо време, което някой е прекарал в Космоса - премина тригодишната граница с общо 1111 дни в рамките на пет пътувания.
Американската астронавтка Трейси Дайсън, която излетя за станцията през март, също се завърна на Земята.
Капсулата "Союз МС-25", превозваща тримата, се приземи в обширната степ на Казахстан в 16:59 ч. местно време (1159 ч. по Гринуич), показа официалното излъчване на кацането.
Абсолютният рекорд за най-дълго време, прекарано без прекъсване от човек в космоса, принадлежи на руснака Валери Поляков, който през 1994-95 г. прекара 438 дни на космическата станция "Мир".
Русия обеща да се откаже от МКС, за която твърди, че е изчерпала предназначението си, и планира да изстреля своя собствена независима космическа станция, въпреки че тези планове са съпътствани от закъснения.
Руската държавна космическа агенция Роскосмос търси нови партньорства с държави от Азия, Африка и Близкия изток.
В рядка форма на сътрудничество между Вашингтон и Москва на фона на напрежението около Украйна американски и руски астронавти пребивават съвместно на борда на МКС, а руски кораби "Союз" ги превозват до и от станцията.
МКС се простира на площ колкото футболно игрище и обикаля на около 250 мили (400 км) около Земята.