Парламентът на Косово прие три отделни закона, които предвиждат създаването на косовска армия, ход, който разгневи Сърбия, която предупреди, че това ще застраши мира в белязания от войни регион.
Властите в отцепилата се от Сърбия република решиха през октомври да променят мандата на Силите за сигурност на Косово, които се състоят от 5000 души, и да ги трансформират в национална армия, въпреки критиките на НАТО.
"Всички 105 депутати (от 120-местния парламент), които присъстваха днес, гласуваха "за" приемане на пакета закони", заяви Кадри Весели, който е председател на косовския парламент.
Заседанието на парламента беше бойкотирано от депутатите, представляващи сръбското малцинство.
Инициативата за създаване на редовна армия на Косово беше критикувана от Сърбия, докато генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг предупреди, че подобни действия са "ненавременни".
На 5 декември сръбският премиер Ана Бърнабич намекна, че един от възможните отговори от страна на Белград би могъл да бъде военна интервенция.
Междувременно вчера беше обявено, че сръбският президент Александър Вучич ще инспектира сръбските войници по границата с Косово през следващите три дни.
Мироопазващата мисия на НАТО в Косово все още има около 4000 войници в страната, която няма излаз на море.
Анализатори на процесите на Балканите обаче посочиха, че са малко вероятни каквито и да е действия от 28000-та армия на Сърбия срещу Косово, като се имат предвид стремежите на Белград да се присъедини към Европейския съюз и че коментарите на Бърнабич изглежда са целели да умиротворят сръбските националисти.
Решението за създаване на косовска армия идва на фона на нарастващото напрежение между Прищина и Белград, след като Косово наложи 100-процентови мита върху стоки, внесени от Сърбия и от Босна и Херцеговина.
Косово едностранно обяви независимост от Сърбия през 2008 г. и беше призната от повече от 100 страни членки на ООН. Сърбия обаче не призна този ход, както и Русия и Китай.