След двудневна маратонска сесия в четвъртък късно през нощта Народната скупщина на Република Сръбска (РС), ръководената от сърби босненска единица, прие нов проект за конституция. Скупщината прие и проект на Закон за защита на конституционния ред на Република Сръбска.
Това обобщи "Болкан инсайт".
И двата проекта имат за цел да утвърдят по-голяма автономия на Република Сръбска, като създадат отделни институции, включително армия и съдебна система, и съдържат разпоредби за самоопределение и право на създаване на конфедерации с други държави.
Така на практика се слага край на Дейтънските мирни споразумения. В Новата конституция се предвижда столицата да бъде Източно Сараево, а Баня Лука остава главен град.
Службата на Върховния представител (СВП), която следи за изпълнението на мирните споразумения, сложили край на войната в Босна през 1992-1995 г., разкритикува проектозакона, заявявайки, че той "представлява сериозно нарушение на Дейтънското мирно споразумение и на конституционната рамка на Босна и Херцеговина, като открива нови случаи на наказателна отговорност за лицата, извършващи тези действия".
"Чрез едностранното създаване на паралелни съдебни институции под прекия контрол на Народната скупщина на Република Сръбска грубо се пренебрегва върховенството на държавното законодателство и се прави опит да се приложат закони, чието действие е временно спряно с временни мерки на Конституционния съд на Босна и Херцеговина", заявиха от Службата на Върховния представител.
Проектът за конституция ще бъде подложен на 30-дневно обществено обсъждане, преди да бъде изпратен за окончателно гласуване в парламента.
Проектозаконът, приет в спешен порядък, предвижда наказателно преследване за 21 престъпления, сред които посегателства срещу конституционния ред на Република Сръбска, заплахи за нейната териториална цялост, саботаж, шпионаж и неизпълнение на решения, издадени от органите на административната единица. Той също така криминализира "възпрепятстването на борбата срещу врага", "службата във вражеска армия" и "подпомагането на врага".
След разгорещените дебати опозиционният депутат Небойша Вуканович сподели във Facebook, че колата му е била подпалена в родния му град Требине.
"Тази вечер, само няколко часа след маратонското заседание на Народното събрание ... на което министър-председателят Радован Вишкович ме сравни с усташите [хърватските фашисти от Втората световна война] и сърбите, които са предали народа си, а председателят на Народното събрание Ненад Стевандич ме нарече предател - непрекъснато поставяйки мишена на гърба ми - под моята Toyota Auris беше умишлено подпален огън, който беше напълно унищожен", написа той. Пожарникарите потушиха огъня и полицията води разследване, заявява той.
Приемането на проектоконституцията и закона става ден след като прокуратурата на Босна и Херцеговина издаде заповед за арест на президента на Република Сръбска Милорад Додик и още двама души, обвинявайки ги в "атака срещу конституционния ред" на страната. Додик се закани да не се подчини на съда на държавно ниво, което подхрани разрастващата се криза.
Делото беше образувано, след като на 26 февруари държавният съд на Босна осъди Додик на една година затвор и шестгодишна забрана да заема президентски пост за това, че не е изпълнил решенията на върховния представител.
В отговор Скупщината на Република Сръбска прие закони, с които забрани на държавната прокуратура, съда, Държавната агенция за разследване и защита (SIPA) и Висшия съдебен и прокурорски съвет да упражняват юрисдикция в ентитета.
На 6 март Конституционният съд на Босна временно спря действието на тези закони в очакване на окончателно решение, но Додик настоя, че новите закони ще бъдат приложени в областите под контрола на сърбите.
Самият Додик в изявление, направено по-късно, определи заповедта за своя арест като политически мотивирана.
Арестът бе нареден две седмици след като Додик беше осъден на една година затвор за неизпълнение на решенията на международния върховен представител в Босна и Херцеговина. След присъдата Додик предприе действия за ограничаване на правомощията на държавната съдебна система и полицията в Република Сръбска - автономната част на Босна и Херцеговина, която оглавява.
Прокуратурата обвини Додик в "атака срещу конституционния ред" и поиска съдействие от държавната агенция SIPA за задържането му.
В отговор Додик заплаши, че РС ще сформира свой собствен съд и прокуратура, като подчерта, че първият обвиняем ще бъде върховният представител в Босна и Херцеговина (БиХ) Кристиан Шмид, съобщава N1.
Международната общност внимателно следи развитието на ситуацията, като Европейският съюз увеличи временно числеността на своята мисия в Босна и Херцеговина.
projekt
на 17.03.2025 в 10:38:19 #12това са тлеещи конфликти които могат да бъдат активирани когато има нужда. колко пъти в България е имало изказване от лидери на ДПС че те са гарант за етническия мир в България и ако ги няма тях може да няма мир. същото е навсякъде. в цял свят. затова в миналотокогато имаше силна държава, тя задушаваше тези неща още в зародиш. за някой не е било добре, някой са страдали, но повечето хора за живеели в мир. в Югославия християни и мюсюлмани са яли и пили заедно, както е било и е в България в момента. но много лесно всичко това може да се разруши. а когато няма държава е още по лесно. какво пречи на двама човека да убият двама Българи и да напишат нещо на турски, после да изнасилят 5 момичета и да го представят като отмъщение на българите и конфликта е гото. а така както нямаме държава, нямаме служби.....това пък е още по лесно и никой няма да разбере какво се е случило. в парламента ще разберат чак когато сме на прага на гражданска война нека си спомним какво написаха за финансирането и парите които са давали САЩ в подкрепа на демокрацията - включително финансиране на терористи за да се обслужват интересите на САЩ. така че тия конфликти са ОК за великите сили. това са лостове с които те могат да регулират политиката на по малките държави. но така е било, така ще бъде не случайно хората са казали "който не храни своя армия, ще храни чужда" ние сме в такава ситуация. ние не храним наша армия, наши служби, наша полици. ние храним чужди. а ангажиментите на БГ полицията се свеждат основно да пазят управляващите от протести - да бият, арестуват, подслушват.....през останалото време заработват като охрана на престъпници
ivan-koichev
на 17.03.2025 в 09:11:19 #11И се питам какъв е смисъла от политиката на Запада в бившата Югославия за насилствено задържане на едни етноси към територии с други етноси, примерно Косовска Митровица, Медведжа, Прешево и Буяновац, република Сръбска и други? Дали е за мир или е за подъжане на напрежение? Па до някъде се отнася и за Крим, ДНР и още други.
projekt
на 17.03.2025 в 08:26:42 #10DDT77 ...................... по принцип си прав.....но по принцип. както други коментиращи след теб са написали, е добре да прочетеш как и защо е създадена Югославия. добре е да си припомниш световните войни, как се случили, защо са се случили, какви са последствията. може да си припомниш от учебника по история и другите "по малки" войни които са се водили тук. но това не променя това което съм написал. в крайна сметка 'великите сили" отделиха територии населени с различно етническо население. когато от същите тези територии искат да се отделят отново етнически различни......вече е престъпление. едно и също действие.....но един път е добро, друг път не е не ми се засяга темата с призивите за автономия на уйгурите в Китай, но проблем е отделянето на руснаците в Крим. едно и също нещо....
oxoo
на 15.03.2025 в 16:31:36 #9Какво да се лъжем,Югославия е проект пак на т.н.велики сили,които са парцелирали по собствено усмотрение на масата,ние сме ярък пример,пък и целите Балкани,ето и украина на какво я превърнаха като вкараха национализма,твърде историчиски оспорен,но свършиха я,сега да видим какво от кого ще се режи!
ivan-koichev
на 15.03.2025 в 15:43:14 #8За съжаление е така, отделят ли се и искат да са свободни неминуемо ще бъдат наказани от ценностната система на западното крайбрежие на Европа, блокиране и задушаване.
ВълкСчадъР
на 15.03.2025 в 14:06:38 #7Поредната руска подлога , готов да преебе държавата си за няколко копейки ! Отделят ли се ще бъдат блокирани от всякъде, и ватниците ли ще им омогнат
chafeto
на 15.03.2025 в 13:57:17 #6ivan-koichev Преди да отида за първи път там, бях чувал разни неща. Спомням си как една приятелка влязла в един магазин в Струга да си купи цигари. Попитала човека вътре (очевидно шиптар) за тънки, дамски цигари. А този и отговорил, че такива при тях не продават, да потърси отатък улицата "в Македония". Малко по-късно ходих три пъти и сам се убедих, че положението е наистина стряскащо. Забелязах също, че македонските албанци вече са доста ислямизирани, за разлика от тези в самата Албания.
ivan-koichev
на 15.03.2025 в 13:19:49 #5Що се отнася до РСМ преди няколко дена гледах по сръбската регионална телевия "hype" част от един македонски филм в който се казват много неща. Завърнал се от странство един македонец иска да си види старата любов в едно шиптърско село, където на входа стоят двама въоръжени косовари които го питат къде отива за да го пуснат, отговаря им че носи подаръци бившата и семейството и но го пускат чак когато бащата на момичето разрешава. Едно от внучетата на бащата и вероятно дъщеря на македонеца се държи агресивно с него и не приема дребния подарък. В последствие същото това момиче извършва убийство на един македонец и вероятния баща отива в бандата въоръжени и жажда за мъст македонци ръководена от брат му и освобождава момичето но брат му го застрелва. Що се отнася до филма колккото и банален да е все пак дава някаква представа за живота и настроенията в РСМ, другото е защо наште "демократично плуралистични" телевизии ни държат в неведение относно ставащото в съсседните ни държави като не показват техни филми? Защо сърбите не се страхуват да покажат един македонски филм, а за нас това е неприемливо което изкуствено ни отдалечава от РСМ.
chafeto
на 15.03.2025 в 12:22:33 #4DDT77 Не искам да защитавам сръбската политика, защото винаги сме били потърпевши от нея. Но аналогията с Югославия не е много удачна. Югославия функционираше като държава и то доста успешно. Докато Босна още от самото начало е едно зле скалъпено образувание, което представлява нещо като известната притча "Орел, рак и щука" . Споразумението от Дейтън спря кръвопролитната война, но бе ШЛ е ясно, че това е временно замразяване на конфликта, който продължи да тлее. Днес Босна просто не функционира като държава и няма да се запази дълго в тоя си вид. Тук не влагам нищо идеологическо, просто казвам каква е реалността. Лошото е, че по време на войната, със съдействието на западните служби бяха вкарвани бойци от Арабския свят, Пакистан, Афганистан и т.н. Поради това днес там има доволно количество бурки и бради. Друг неприятен аспект е че мюсюлманските общности на Балканите ще се използват от Турция за осъществяване на "ислямската дъга". Иначе харесва ли ни или не, прекрояване на границите ще има. В РСМ просто мирише на сепаратизъм и ислямизация. Още от Куманово започват огромните саудитски минарета и огромни пилони (като пред НДК) с албански знамена. Албанците там изобщо не се отъждествяват с тази държава и твърдят, че там, където живеят те не е Македония. Преди няколко години даже на откриване на сесията на парламента, пуснаха химна на Албания. Та РСМ също тлее и в един момент ще пламне. Шиптарите ще си отхапят част от РСМ. А останалото от нея... Заради нашата неадекватна (меко казано) политика, най-вероятно останалото ще се подели между гърци и сърби. И не пак ще останем с пръст в... Не ми харесва тази перспектива, но според мен така стоят нещата.
ivan-koichev
на 15.03.2025 в 11:02:04 #3Република Сръбска под дулата на евроатлантическите оръжия насила е набутана във босненската федерация. Република Сръбска има право на свободен избор по подобие на Косово, разбира се с референдум. Ако Сърбия иска част от Македония и ако макетата са съгласни чрез референдум не само че не е наш проблем, но и трябва да подкрепяме демокрацията където и да е по света. Ако Сърбия иска част от България и ако става въпрос за Софийското шопско поле, то съм твърдо "за" стига сърбите да са съгласни да го вземат.
DDT77
на 15.03.2025 в 09:46:59 #2Руското тролче под мен умело лъже, отказвайки да спомене че преди Б да се отдели от А, Б е насила набутана в едта изкуствена държава Югославия, създадена, като основа за велика сърбия. Сръбската политика копира едно към едно тази на господаря и Русия. Ако откъсне това парче, наред е Македония. Там даже се опитват с подставени политици да ги прилъжат сами да станат сърби. След Македония, нищо чудно да поискат парче и от България. Единия в момента иска да въстановявя руската империя, другия сръбската от времето на Югославия.
projekt
на 15.03.2025 в 08:44:58 #1Интересно. Интересно. Преди години от държава/федерация "А" се отдели територия/държава "Б". Тогава Ес и САЩ казаха че е законно. Щом така го искат хората, значи е правилно. Сега от държава "Б" , вече държава, иска да се отдели държава "В". Но сега на Ес и САЩ и Ес не им харесва и това вече не е правилно. Нищо че хората го искат Ето това е пореден пример как работи "демокрацията"няма никакво значение дали е правилно или не, дали е честно или не. Въпрос на интереси на по силни. Ако на САЩ и Ес им е изгодно, дори и лъжата става истина и обратното също важи.