Русия заяви в петък, че решението на Европейския съюз да започне преговори за членство с Украйна и Молдова е политизирано решение, което може да дестабилизира блока, предава Ройтерс.

"Преговорите за присъединяване към ЕС могат да продължат години или десетилетия. ЕС винаги е имал строги критерии за присъединяване и е очевидно, че в момента нито Украйна, нито Молдова отговарят на тези критерии", каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.

"ЕС вече преживява не най-добрите времена в своята история - както от гледна точка на функционирането на този съюз, така и от гледна точка на икономиката. Затова, разбира се, е ясно, че това е абсолютно политизирано решение и желанието на ЕС по този начин да демонстрира подкрепа за тези страни", каза Песков пред репортери, цитиран от "Интерфакс".

На среща на върха в четвъртък лидерите на ЕС се съгласиха да започнат преговори за влизане с Украйна, въпреки че тя продължава да се бори с инвазията на Русия, но не можаха да се споразумеят за пакет от 50 милиарда евро финансова помощ за Киев поради съпротивата на Унгария.

Песков каза, че Унгария не е проруска страна, но Русия е впечатлена, че Будапеща е готова да защитава собствените си интереси.

ЕС одобри 12-и пакет санкции срещу Русия

ЕС одобри 12-и пакет санкции срещу Русия

Поетапна забрана за внос на руски диаманти, наред с други мерки, ще влезе в сила от 1 януари.

Европейската комисия предложи на срещата на върха тази седмица да бъде взето решение за започване на преговори за членство в ЕС с Украйна, след като тя изпълни четири условия, посочени по-рано. Приетите от Украйна закони, включително за националните малцинства - въпрос, повдигнат от Унгария - изчистват три от задачите, което означава, че остава само една: нов закон за овладяване на олигарсите. Предполага се, че това може да се случи през март.