Парламентът на Латинска Америка и Карибите (Парлатино) днес отхвърли всеки опит за чуждестранна намеса, пряка или непряка във вътрешните работи на Венецуела, в декларация, подписана от председателя Елиас Кастильо, съобщават "Пренса Латина" и "Ла естрея де Панама".
Парлатино е регионална, постоянна организация, съставена от страните от Латинска Америка и Карибите и е консултативен съвет, подобен на ранния Европейски парламент. Понастоящем институцията се смята за законодателен орган на Общността на държавите от Латинска Америка и Карибския басейн.
"Целият институционален капацитет на Парлатино е за постигне на социален мир, основан на цялостното и устойчиво развитие, с напредък, социална справедливост и пълна демокрация, която е силата и властта на народа", според текста на декларацията.
Парламентът също така призоват да започне възможно най-скоро конструктивен диалог, основан на постигането на общото благо на венецуелския народ, в рамките на етичните ценности на универсалната валидност, над идеологически или партизански съображения.
Регионалната институция възразява срещу "всеки акт на насилие, който заплашва живота, физическата неприкосновеност и човешките права на хората в тази страна" и призова континенталната общност да работи с Венецуела за решаване на икономическата и социална криза и проблемите във вътрешната политика.
Документът, подписан и от генералния секретар на Парлатино, Пабло Гонсалес коментира, че организацията действа съгласно Договор, ратифициран от 23-те регионални парламента, включително Венецуела.
В това споразумение се считат постоянни и неизменни принципи, защита на демокрацията, ненамеса, осъждане на заплахата и използване на сила срещу политическата независимост и териториална цялост на държавите и самоопределение на народите да избират политическата система, икономически и социални, които те свободно решават.
Освен това Договорът зачита принципите на международното право относно приятелските отношения и сътрудничеството между държавите в съответствие с Устава на Организацията на обединените нации.
В своето изявление Парлатино отбелязва, че тяхната платформа установява, наред с другото, целите на защитата на пълната валидност на свободата, социалната справедливост, икономическата независимост и упражняването на представителната демокрация при стриктно спазване на принципите на ненамеса и на свободното самоопределение на народите.
"Осигуряване на стриктно зачитане на основните човешки права и това, че те не са засегнати в нито една от държавите от Латинска Америка по начин, който подкопава човешкото достойнство", е друга от програмните цели на континенталния парламент.
Уредено е и споразумение, създадено от Парлатино, "за противопоставяне на империалистически действия в Латинска Америка, като се препоръчва адекватно нормативно и програмно законодателство, което позволява на латиноамериканските народи да упражняват пълния си постоянен суверенитет над природните ресурси и тяхното по-добро използване опазване".
Освен това, институцията има за цел да допринася за международния мир, сигурността и правния ред, борбата за глобално разоръжаване, осъждане и борба с надпреварата във въоръжаването и агресията на онези, които поддържат политиката на сила, които са несъвместими с икономическото, социалното, културно и технологично развитие на народите от Латинска Америка.