Министърът на финансите в сянка на британската Лейбъристка партия Джон Макдонъл има послание за света: той е крайно сериозен относно събарянето на капитализма и изграждането на социалистическо общество, отбелязва "Ройтерс".
67-годишният Макдонъл, който определя Карл Маркс като един от основните свои вдъхновители, е в авангарда на лявото възраждане в основната британска опозиционна партия при управлението на неговия съмишленик социалист Джереми Корбин. Той обеща масова национализация, по-високи публични разходи и мащабна реформа на банковата система.
Запитан за попадането си в справочника "Кой кой е" на влиятелните хора, който описва страстта му за "общо ферментиране за събарянето на капитализма", Макдонъл заяви, че това е шега за производството на бира, но е съгласен с принципа.
"Вярвам го. Аз съм сериозен в намерението си. Искам да трансформирам тази икономика", изтъкна той в интервю за "Ройтерс", допълвайки: "Това означава еволюирането в система, която може да постигне това равенство, тази демокрация, тази справедливост и да се справи с големите предизвикателства, пред които сме изправени."
И докато британският премиер Тереза Мей е изправена пред най-сериозната криза от встъпването си в длъжност, опитвайки се да спечели подкрепа за споразумението си за Брекзит, Лейбъристката партия е все по-уверена, че ще бъдат следващите опекуни на петата най-голяма икономика в света.
Гамбитът на Макдонъл е, че социалното недоволство във Великобритания, което подхрани шокиращото решение на британците през 2016 г. за излизането на страната от ЕС, е много по-дълбоко и че избирателите, които се чувстват изоставени от десетилетия на необуздан капитализъм и засегнати от продължаващото с години орязване на публичните разходи, ще се обединят под неговия призив.
"Беше така, сякаш оплакванията на всеки се изказаха в един глас", коментира Макдонъл.
Социологическите проучвания показват, че това е само част от картината: избирателите са изморени от строгите мерки за икономии и не са доволни от преговорите на Мей за Брекзит, но Лейбъристката партия е съвсем малко по-напред пред управляващата Консервативна партия. Някои коментатори посочиха, че те трябва да имат по-голяма подкрепа сред избирателите срещу правителство, което е в безпорядък.
Независимо от това комбинацията от огромно желание за промяна и вдъхновена от Брекзит политическа криза, която разби центристката ортодоксия в британската политика, накара лейбъристите да повярват, че скоро ще спечелят властта.
По думите на Макдонъл, амбицията му е да бъде създадено най-радикалното правителство в съвременната британска история, дори след като страната се мъчи да се справи с излизането си от Европейския съюз - най-сложните преговори в Европа от края на Втората световна война.
Икономическата програма на Лейбъристката партия я постави в колизия с бизнеса. Но това не развълнува ръководството на партията, според което икономическият модел на Великобритания е счупен и изисква радикална реформа.
Стълбовете на икономическия подход на Макдонъл са публичната собственост и връщането на властта у хората, или това, което той определя като "в и против държавата".
Макдонъл лансира програма за национализиране на железниците, енергийни и водни компании и пощенските услуги, повишавайки данъците върху бизнеса и богатите.
Това ще бъде съчетано с увеличаване на разходите за образование и здравеопазване, и впрягането на финансовия сектор за подпомагане на финансирането на огромни инвестиции за инфраструктура.
hristo-hristov-BGgig6Tv
на 23.11.2018 в 16:11:47 #1Това трябва да се случи вече и в България.