Лидерите на страните от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка - се събраха в Йоханесбург днес за среща на върха, на която да обсъдят разширяването на блока, съобщава "Ройтерс".
Засиленото глобално напрежение, провокирано от войната в Украйна, както и от нарастващото съперничество между Китай и Съединените щати, добавиха спешност към стремежа за укрепване на блока.
Преди самата среща Южноафриканският президент Сирил Рамафоса беше домакин на държавно посещение на Китайският лидер Си Дзинпин.
Бразилският президент Луиз Инасио Лула да Силва и индийският премиер Нарендра Моди също участват на срещата на върха.
Руският президент Владимир Путин, който е издирван с международна заповед за арест за предполагаеми военни престъпления в Украйна, няма да пътува до Южна Африка, а вместо това ще се присъедини виртуално.
"Разширеният БРИКС ще представлява разнообразна група от нации с различни политически системи, които споделят общо желание за по-балансиран световен ред", каза Рамафоса в обръщение преди срещите.
Увеличаването на използването на местните валути на държавите членки също е на дневен ред. Южноафриканските организатори на срещата на върха обаче казват, че няма да има дискусии за обща валута от БРИКС. Тази идея беше предложена от Бразилия по-рано тази година като алтернатива на зависимостта от долара.
BRICS остава разнородна група, като от една страна в нея присъства Китай, втората по големина икономика в света, но от друга присъства и Южна Африка, която е изправена пред енергийна криза.
Индия все повече се насочва към Запада, както и Бразилия под нейния нов лидер, докато Русия се сблъсква със западните санкции заради войната в Украйна. Индия и Китай периодично влизат в спорове относно границите им.
Всичко това може да усложни вземането на решения в група.
Лидерите вероятно ще обсъдят рамка и критерии за приемане на нови страни във вторник вечерта. Разширяването обаче остава спорна точка. То отдавна е цел на Китай, който се надява, че по-широкото членство ще придаде повече влияние на групата.
Русия желае да привлече нови членове, за да се противопостави на дипломатическата си изолация. Южна Африка също изрази подкрепа. Индия остава предпазлива спрямо Китай и предупреждава срещу прибързано разширяване. Външният ѝ министър Винай Куатра каза вчера, че страната има "положителни намерения и отворен ум" по темата. Според Бразилия разширяването на БРИКС ще намали нейното влияние.
Докато потенциалното разширяване на БРИКС още не е сигурно, обещанието на блока да предложи алтернатива на световен ред, доминиран от богатите западни нации, вече намира резонанс.
Над 40 страни са изразили интерес да се присъединят към БРИКС, твърдят южноафрикански служители. От тях над 20 са поискали официално да бъдат допуснати, като се очаква някои да изпратят делегации в Йоханесбург.