Шестте държави от Западните Балкани се срещнаха в адриатическия курорт Котор в Черна гора в четвъртък под егидата на Европейския съюз, за се опитат да ускорят реформите, да създадат свой собствен общ пазар и в крайна сметка да се присъединят към блока, предава Ройтерс.
След като им беше обещано членство в ЕС преди години, процесът на присъединяване в целия регион, включващ Албания, Босна и Херцеговина, Косово, Черна гора, Северна Македония и Сърбия, се забави знаичтелно, главно поради нежеланието на 27-те членки на ЕС и липсата на реформи в целия регион .
ЕС готви общ план за растеж на стойност 6 милиарда евро, за да помогне на страните от Западните Балкани да формират регионален общ пазар и да се присъединят към европейския общ пазар в области като свободното движение на стоки и услуги, транспорт и енергия.
Но те трябва да приложат реформи и да разрешат нерешените проблеми със своите съседи.
"Планът за растеж вече не е проект, той е реалност, която започнахме да прилагаме", каза Оливер Вархеи, европейският комисар по разширяването.
Един от стимулите би бил страните от региона да имат достъп до Единната европейска платежна зона (SEPA), инициатива на ЕС за плащания, насочена към опростяване на банковите преводи в евро.
Това би спестило много средства, каза Джеймс О'Брайън, помощник-държавен секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси.
"(Това) ще намали разходите с може би 7% за всеки превод. Това ще намали разходите за заеми, което ще позволи на бизнеса да се разрасне", каза той.
Сърбия и Черна гора бяха първите страни в региона, които започнаха преговори за членство в ЕС, а Албания и Северна Македония започнаха преговори с Брюксел през 2022 г., но процесът е спрял заради антибългарската позиция на Скопие. Босна и Косово изостават много от своите съседи в процеса.
Черна гора, Северна Македония и Албания също са членове на НАТО.