Разследването срещу руския заместник-министър на отбраната Тимур Иванов вероятно е обхванало и по-високопоставения първи заместник-министър на отбраната Руслан Цаликов.
Съобщава се, че Цаликов е бил разпитан от ФСБ във връзка със случая, като е определен за "покровител" на Иванов. Цаликов фактически е трети в йерархията на Министерството на отбраната след министъра на отбраната Сергей Шойгу и началника на Генералния щаб генерал Валерий Герасимов.
Това се посочва в ежедневния анализ на Министерството на отбраната на Великобритания.
Подобно на Иванов, Цаликов има дългогодишни връзки с министъра на отбраната Сергей Шойгу. Работил е под ръководството на Шойгу в Министерството на гражданската отбрана и извънредните ситуации и последва Шойгу първо в губернаторството на Московска област, а след това през 2012 г. в Министерството на отбраната.
Според разузнаването на Великобритания съществува и реалистична възможност разследванията срещу Иванов да засегнат и руския финансов министър Антон Силуанов. Някои източници твърдят, че строителните агенции на Министерството на отбраната са построили къща за Силуанов.
Корупцията отдавна е проблем в руското Министерство на отбраната. През 2019 г. главният военен прокурор Валери Петров заяви, че корупцията е "до голяма степен в основата на повечето проблеми в правовата държава".
Припомняме, че Иванов бе арестуван на 24 април по обвинение в получаване на подкуп в особено големи размери. По същото дело бяха арестувани бизнесмените Сергей Бородин и Александър Фомин, които следователите обвиниха в даване на подкуп.
По-късно стана ясно, че е задържан и бившият ръководител на няколко компании, подчинени на руското министерство на отбраната, Антон Филатов, бивш подчинен на Иванов. Не се съобщава в какво е обвинен Филатов и по какво наказателно дело е арестуван.
Според информация от правоприлагащите органи подкупът е бил даден под формата на предоставяне на услуги, чиято цена може да надхвърли 1 милиард рубли.
В същото време разследването установява съпричастността на зам.-министъра към евентуални други престъпления по служба, като по случая се очаква да се появят нови обвиняеми.
Иванов отрича да е замесен в получаване на подкуп. Сметките и активите на всички обвиняеми по делото бяха запорирани като част от временните мерки. Обвиненията срещу Иванов предвиждат до 15 години затвор.
ВълкСчадъР
на 01.05.2024 в 20:32:04 #3Санкциите продължават да притискат износа на петрол от Русия Проблемът на руските рафинерии с дроновете не изглежда, че ще бъде решен скоро За втора поредна седмица има спад на износа на петрол от морските терминали на Русия, сочат данните на Bloomberg . Агенцията се позовава на информацията за движението на танкерите в региона, съпоставяйки я с данните на анализаторите от Kpler и търговците Vortexa. Според тях в периода 22-28 април износът на руски петрол намалява със 120 хил. барела до 3,43 млн. барела на ден. Причината е липсата на достатъчно танкери след санкциите, налагани от САЩ. Москва съобщи, че ще намали износа със 120 хил. барела на ден през април, съобразявайки се с ангажиментите си към ОПЕК+. Данните за седмицата показват,че износът е с 30 хил. барела под тази цел, но за месеца износът е със 120 хил. барела повече. Това се дължи на спрялата работа на рафинериите в страната. В нощта срещу 1 май дронове поразиха и една от големите рафинерии на Русия - в Рязанска област, принадлежаща на "Роснефт". Капацитетът на работа е 16-18 млн. тона годишно. Основните пазари на руския петрол си остава Азия. През миналата седмица в това направление са пътували към 3,27 млн. барела на ден, спрямо 3,36 млн. в края на седмицата 15-21 април. Китай купува към 1,2 млн. барела на ден през морски терминали и допълнително по 800 хил. барела, доставяни през петролопроводи. Доставките за Турция са на 12-седмично дъно - 280 хил. барела на ден. Турция остана единствената близка дестинация за руския петрол, след като страните от ЕС забраниха вноса през морски терминали. Приходите от продажбата на петрол намаляват до 1,8 млрд. долара, сочат още данните на Bloomberg. Те отстъпват от рекордните за времето на войната 2,17 млрд. долара, получени през юни 2022 година, но и са далеч от дъното от 930 млн. долара, достигнато след като Г-7 наложи таван на цената на петрола.
ВълкСчадъР
на 01.05.2024 в 20:28:29 #2Хехе И пак, жабата видяла че подковават коня и какво направила ? Ватенките НИКОГА сами НИЩо не могат да измислят... дори изложба на заловените трофеи трябваше да видят от украинците и да им отнеме ДВЕ години да я копират
Somebodyelse
на 01.05.2024 в 16:27:22 #1Корупцията е в основата на всяка диктатура. Диктатурата на фюрера каПутко не прави изключение. Едните крадци натопили другите за да лапат те.