Британският премиер Риши Сунак в четвъртък ще договори двустранни инициативи с Белгия, България и Сърбия, насочени към справяне с организираната престъпност, свързана с нелегалната миграция. Това съобщава "Ройтерс", като цитира изявление на кабинета му.
На среща на върха на Европейската политическа общност в Гранада, Испания, Сунак ще призове за по-координирани действия за справяне с нарастващите нива на нелегална миграция към Европа. В срещата ще участва и премиерът Николай Денков.
"Нивата на нелегална миграция към континентална Европа са най-високите от почти десетилетие. С хиляди хора, които умират в морето, движени от контрабандисти на хора, ситуацията е както неморална, така и неустойчива", каза Сунак в изявление преди срещата. Не можем да позволим на престъпни банди да решават кой да дойде на бреговете на Европа.
Сунак превърна спирането на пристигащите малки корабчета през Ламанша от Франция в един от основните си приоритети преди изборите, които се очакват следващата година. Досега повече от 25 000 души са засечени да пресичат Ламанша тази година.
Британският лидер и италианският премиер Джорджа Мелони също ще съпредседателстват среща на малка група в кулоарите на EPC с други европейски партньори, за да обсъдят съвместни действия за справяне с нелегалната миграция и организираната престъпност.
Споразумението на Великобритания с Белгия ще включва внедряване на нова усъвършенствана технология за откриване за идентифициране и прекъсване на трафика на хора през Белгия и нататък към Обединеното кралство.
Великобритания и Сърбия ще се споразумеят да засилят сътрудничеството за наказателно преследване и разбиване на престъпни мрежи, споделяне на разузнавателна информация и оперативно сътрудничество за управление на границите, каза Великобритания.
Докато нейната инициатива с България ще включва споделяне на информация и практическа подкрепа.
Европейската политическа общност включва повечето страни на континента, включително държави извън ЕС като Великобритания, Сърбия и Украйна.
Припомняме, че ден по-рано пратениците на 27-те страни членки на Европейския съюз постигнаха споразумение за споделяне на грижите за бежанци и мигранти в кризисни ситуации.
Споразумението, което ще постави основата на преговорите между държавите членки и Европейския парламент, ще даде на страните възможности за коригиране на правилата за убежище и миграция по време на криза.
Държавите членки, изправени пред голям наплив от мигранти, биха могли да ускорят процедурите и да поискат финансова помощ или солидарен принос от други страни от ЕС за преместване на търсещи убежище.
"Това наистина променя играта, което ни позволява да напреднем в преговорите", написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в социалната мрежа "Екс".
Лондон предупреди, че се задава "ураган" от мигранти.