Великобритания обяви налагането на персонални санкции срещу 25 руснаци, които Лондон смята за замесени в нарушаването на правата на човека. Това се казва в официален документ, разпространен на сайта на британското правителство.
Сред санкционираните са началникът на Следствения комитет на Русия Александър Бастрикин, заместник главният прокурор на Руската федерация Виктор Грин, заместник-министърът на вътрешните работи Алексей Аничин.
На упоменатите в списъка лица е забранено да влизат във Великобритания, техните активи в страната, ако има такива, ще бъдат замразени, забранено им е да извършват бизнес както в страната, така и чрез посредничеството на граждани на Обединеното кралство.
Санкциите влизат в сила след публикуването на документа. Те са наложени като част от влизането в сила на "поправката Магнитски" към закона за санкциите и борбата с прането на пари, която беше приета от Камарата на общините (долната камара на британския парламент) още през май 2018 г. и трябваше да влезе в сила след излизането на Великобритания от Европейския съюз.
"Включването на тези лица и организации в списъка е само първата вълна от мерки, въведени в рамките на новия режим на санкции. Новите санкции ще бъдат обявени през следващите месеци", се казва в изявление на британското външно министерство.
Изказвайки се в Камарата на общините британският външен министър Доминик Рааб не изключи, че в бъдеще санкциите ще се прилагат за чуждестранни граждани, които според Лондон са замесени в корупция.
"Ще продължим да се опитваме да разширим този режим на санкции и вече обмисляме възможността корупцията да бъде добавена към нашия арсенал от средства", предупреди британският първи дипломат.
Освен това в представения списък със санкции попадат 20 граждани на Саудитска Арабия, които Лондон смята за виновни за убийството през 2018 г. на саудитския журналисти дисидент Джамал Кашоги в саудитското консулство в Истанбул, двама военачалници на Мианмар, които според британската страна са замесени в "систематични престъпления" срещу представители на етническата група рохинджа в Мианмар и две севернокорейски ведомства - Министерството на обществената сигурност и Министерството на държавната сигурност на КНДР. Лондон обвинява севернокорейските ведомства в изтезания, използване на робски труд и убийства. Общо в документа са изброени 49 души и организации.
По-късно днес Рааб ще приеме във Форин офис вдовицата на Сергей Магнитски Наталия, неговия син Никита, както и основателя на британския инвестиционен фонд Hermitage Capital Уилям Броудър, който е задочно осъден в Русия.
Както Рааб посочи по-рано, "поправката Магнитски" съответства на приетия в САЩ едноименен закон. "Законът Магнитски" беше приет от Конгреса на САЩ и подписан от президента Барак Обама през декември 2012 г. Документът предвижда налагане на санкции срещу редица руски длъжностни лица. Сред тях служители на правоприлагащите органи, участвали, според Вашингтон, в смъртта на Магнитски. Международният финансист, основател на фонда Hermitage Capital Уилям Броудър се смята за основен инициатор на приемането на този закон. Впоследствие "закони Магнитски" бяха приети и в Канада, Латвия, Литва и Естония, а съответните законопроекти се разглеждат в още няколко страни.
Русия възприе "закона Магнитски" като намеса във вътрешните ѝ дела. Руското външно министерство нарече документа недружелюбен и провокативен.
Сергей Магнитски е роден през 1972 година в Одеса. Първоначално той работи като финансов ревизор в Москва. Сред клиентите му била и фирмата Hermitage Capital на американския предприемач с британски паспорт Уилям Броудър, който от края на 1990-те години е сред най-големите инвеститори в тогавашна Русия. Впоследствие обаче Броудър изпада в немилост и получава забрана за влизане в страната. Самият той се определя като "държавен враг номер 1" на Владимир Путин. През 2007 г. неговата фирма е претърсена заради съмнения за укриване на данъци.
В помощ на американеца се притичва адвоката Сергей Магнитски, който в хода на проучването си разкрива гигантска корупционна схема. Той твърди, че данъчната полиция е отклонила 230 млн. долара, които не са влезли в държавната хазна, а са потънали в нечии джобове. Въпросните пари по-късно били препрани през една скандинавска банка в балтийските страни.
През 2008 г. самият Магнитски е задържан по обвинение в укриване на данъци, като прекарва почти една година в следствения арест, където здравето му се влошава и впоследствие умира едва 37-годишен. Според официалната версия причината за неговата смърт е сърдечна недостатъчност, но близките на Магнитски се съмняват в това. През август 2019 Европейският съд за човешките права постанови, че по време на задържането си Магнитски не е получил необходимата медицинска помощ. Овен това обстоятелствата около неговата смърт не са били съвестно проучени.
58eng
на 07.07.2020 в 19:18:34 #4Боре,виждаш ли как ти подпява фъкения админ,дето го хвалиш в предишния пост - всички комунета сте такива ,лицемерни и подли!
58eng
на 07.07.2020 в 15:30:14 #3Боре,кълнеш като "знатна" циганка
58eng
на 07.07.2020 в 06:31:39 #2Селкор,подла зурло,никой не те караше да ме молиш за прошка,свирко слънчогледова недоклатена! Затвори си *** и се забий в обора,под бика. Никому не си интересен със своите лайняни комплекси. Умирай оплют и унизен.
58eng
на 07.07.2020 в 00:03:33 #13.Какво не ти харесва ,руски троле? Верно ,WN пише за дребни пари,ум ще ти зайде ако се опишат кражбите от кокаина. Не виждам какво скапано мнение можеш да имаш за неща ,които не знаеш. Чети и подсмърчай!