Президентът на Беларус Александър Лукашенко помилва 15 затворници в петък. Държавните медии описаха това като хуманитарен жест, само два дни преди изборите, на които се очаква той да удължи своето 31-годишно управление, предава "Ройтерс".

Лукашенко, който е близък съюзник на руския президент Владимир Путин, е сигурен победител на изборите в неделя, въпреки обвиненията на опозицията в изгнание, че вотът е манипулиран, а водещите му критици са в затвора или са били принудени да напуснат страната.

Според държавните медии, Лукашенко е помилвал осем души, осъдени за екстремистка дейност, и седем - за престъпления, свързани с наркотици. Имената им не бяха оповестени. По-рано тази седмица той подписа указ за повишаване на пенсиите с 10% в опит да укрепи обществената подкрепа.

Политически анализатори смятат, че Лукашенко използва изборите и освобождаването на затворници като част от стратегия за подобряване на отношенията със Запада, който наложи санкции срещу Беларус заради нарушения на правата на човека и подкрепата на страната за войната на Русия в Украйна.

В неделя Беларус гласува за пореден мандат на Лукашенко

В неделя Беларус гласува за пореден мандат на Лукашенко

Европа се зарече да не признае изборите

След изборите през 2020 г., когато масови протести почти свалиха Лукашенко от власт, западните правителства не признават неговото управление за легитимно. По време на тези протести бяха арестувани десетки хиляди хора, а правозащитната организация "Вясна" твърди, че в страната все още има около 1250 политически затворници. Лукашенко отрича наличието на политически затворници, а опозицията го обвинява в манипулиране на изборите.

Светлана Тихановска, лидер на опозицията в изгнание, определи освобождаването на затворници като "обичайна игра" на Лукашенко, насочена към получаване на отстъпки от Запада. "Това, което наричате избори, няма нищо общо с демокрацията в Беларус. Това е ритуал за диктатори, когато сами се преизбират," заяви тя.

На изборите в неделя Лукашенко се изправя срещу четирима кандидати, но никой от тях не представлява реална заплаха за неговата власт. Той дори не участва в телевизионен дебат между кандидатите, заявявайки, че е твърде зает, за да следи предизборната кампания.

Въпреки опитите му да представи изборите като легитимни, международната общност и опозицията остават скептични, а Беларус продължава да бъде обект на международна изолация.

ЕП няма да признае изборите за президент в Беларус

ЕП няма да признае изборите за президент в Беларус

Във вторник ще бъде гласувана резолюция, с която се осъжда президентството на Лукашенко