Александър Лукашенко, на власт от 1994 г., се очаква да си осигури нов петгодишен мандат чрез гласуване, което опозицията в изгнание описва като измама. Той призова беларусите да отбележат квадратче, което им позволява да отхвърлят всички други предложени кандидати.
Имената на петима кандидати ще се появят в бюлетината за президентските избори в Беларус в неделя, но за последните 31 години е имало само един и същ победител, отбелязва "Ройтерс".
70-годишният Лукашенко се представя като лидер, твърде зает да работи за нацията, за да може да участва в предизборна кампания. "Честно казано, не го следя. Просто нямам време за това", каза той на работниците във фабриката миналата седмица.
През последните месеци той започна да освобождава някои опозиционни фигури от затвора в очевиден опит да започне преход към възстановяване на отношенията със Запада.
Масови протести почти го свалиха от власт след последните избори през 2020 г., когато западните правителства подкрепиха твърдението на опозицията, че той е фалшифицирал резултатите и е откраднал победата на нейния кандидат Светлана Цихановская.
Силите за сигурност на Лукашенко задържаха десетки хиляди протестиращи, според правозащитни групи, а всички водещи опозиционни фигури бяха хвърлени в затвора или принудени да заминат в изгнание.
Гласуването в неделя се провежда в страна, в която независимите медии са забранени и блокирани. Правозащитната група "Вясна", която е етикетирана като екстремистка организация, казва, че в страната има около 1250 политически затворници; Лукашенко отрича това твърдение.
Татяна Чулицкая, беларуски академик във Вилнюския университет в Литва, каза, че четиримата алтернативни кандидати на изборите не са се осмелили да критикуват президента.
"Това не са кандидати в нормалния смисъл на тази дума. Те просто играят в тази кампания. Те не се състезават с Лукашенко", каза тя в телефонно интервю.
Лукашенко е изправен пред големи предизвикателства в отношенията както с Москва, така и със Запада, докато се насочва към седмия си мандат на фона на вероятни мирни преговори за прекратяване на руско-украинската война.
Близък съюзник на руския президент Владимир Путин, той позволи на Москва да използва Беларус като стартова площадка за своята пълномащабна инвазия в Украйна през февруари 2022 г. - и плати цената под формата на западни санкции. На следващата година Путин обяви разполагането на руски тактически ядрени оръжия в Беларус.
Ако войната приключи - нещо, което бъдещият президент на САЩ Доналд Тръмп обеща да постигне бързо след встъпването му в длъжност - тогава политическите анализатори очакват Лукашенко да търси размразяване на връзките с Европа и САЩ и да се опита да вдигне санкциите.
Това би било в съответствие с неговия десетилетен опит да флиртува периодично със Запада, за да попречи на Беларус да стане напълно зависима от Русия и да рискува да бъде погълната изцяло от много по-големия си съсед.
"Ако войната приключи, ще има определени възможности за Лукашенко, ако иска да продължи тази тактика на балансиране между Русия и Запада", каза Чулицкая.
Опако
на 22.01.2025 в 14:43:53 #2Вероятно, щото нямат какво да ядат и не ползват тоалетни!
kra40n1
на 22.01.2025 в 11:38:55 #1Браво, в тоалетните в Беларус мирише на парфюм.