Подготовката за изборите у нас не остава скрита и в съседна Македония.

След десетина дни България ще избира ново правителство, а в актуалната политическа предизборна кампания в страната "македонският въпрос" въобще не е тема, пише в свой анализ скопският "Утрински весник".

Дали тези избори все пак ще променят отношението на София към нашата държава, а особено спрямо ветото за Евросъюза и за нашите преговори за членство; дали дежурните критици на нашата политика ще се утвърдят или ще изгубят позициите си; ще остане ли Марин Райков шеф на българската дипломация и ще бъде ли гласуването в България пример за демокрация или ще бъде "европейско" алиби за изборните нередности в нашата страна, чудят се македонците.

Ако се съди по политическите реакции в България, този път става дума за сложна изборна ситуация, въпреки че всички социологически проучвания дават преднина на партията на Бойко Борисов ГЕРБ, но с уточнението, че няма да може сами да сформират правителство.

Изборите се провеждат в условията на голям скандал с подслушвания (на президента, еврокомисаря от България, на опозицията, на всички министри и на кой ли още не) - тема, която изхвърли дебата за политическото състояние и възможността изборите да се манипулират, пишат още македонците и поставят акцент върху „прецедент, невиждан досега в Европа, а именно паралелното преброяване на гласовете - от една страна бюлетини ще броят официалните органи, а от друга - чужда фирма, наета от социалистите и други партии, борещи се за справедливи избори."

Съседите ни цитират и данни от социологически проучвания, според които „Бойко Борисов води с 24-28%, но във врата му дишат социалистите с 18 на сто. На трето място е ДПС с 6%, следва Атака на Волен Сидеров с 4.8% и България на гражданите с 4.4%.

ОМО Илинден ПИРИН вече обяви, че ще бойкотира тези избори, тъй като нито една политическа партия няма да защитава техните интереси, ако и да са преговаряли за това.

Сред основните въпроси, които очевидно мъчат македонците е ще остане ли Марин Райков шеф на българската дипломация. Според анализа им, това също е неясно в момента, дори и да остане на власт ГЕРБ, чиито структури го докараха на този пост, като близък до партията на Бойко Борисов.

Неговите шансове се оценяват като по-големи, само ако дойде на власт голяма коалиция между ГЕРБ и социалистите, което би било крайна опция за формиране на бъдещето правителство на България. Райков, който има по-твърд език спрямо Македония от Борисов, и далеч повече от Николай Младенов в обществеността и политическите кръгове се смята за успешен премиер в няколкомесечния период, в който е на поста, пише още изданието.

В материала се отбелязва, че изходът от изборите все пак не е важен за Македония само заради резултатите, а е важен и като политически момент, който ще въведе или не нови стандарти за изборите в региона за изборите.

На предишните избори един глас се търгуваше за по 100 лева, а този политически бизнес може да се повтори и сега, притеснени са още македонците.