"Винаги стигаме до споразумение." С тези думи на германския канцлер завърши държавното посещение на френския президент Емануел Макрон в Германия вчера вечерта. Берлин и Париж прекараха три дни в опити да дадат приоритет на това, което ги обединява, пред това, което ги разделя - и руският президент Владимир Путин успя да чуе това още веднъж в края на държавното посещение, пише Der Standard. Именно и тогава дойде и заплахата му към малките държави членки на НАТО.
Това стана след като Макрон се изказа в подкрепа на отпаднето на ограниченията за Украйна да атакува цели в Русия, като използва западни, т.е. произведени от НАТО оръжия. "Трябва да им позволим да неутрализират военни бази, от които се изстрелват ракети", каза Макрон, но направи уговорката, че Украйна трябва да спазва международното право.
Съгласие между Макрон и Шолц има, че само тогава подобна отбрана би била легитимна.
Шолц отхвърли съобщенията в медиите, че германското правителство е забранило подобни отбранителни действия от страна на Украйна. Също така и не смята, че това само по себе си би било ескалация на конфликта.
Именно тогава руският президент Владимир Путин заплаши Запада, че подобен подход няма да остане без последствия. "Тази постоянна ескалация може да доведе до сериозни последици. В Европа, особено в малките държави, трябва да осъзнаят с какво си играят", заяви той по време на посещение в Узбекистан.
Шолц и Макрон искат също така да отправят призив към държавите от Г-7 да предоставят на Украйна милиарди допълнителна помощ - те говорят за "инициатива за постоянно финансиране на Украйна". За тази цел се проучва и как могат да бъдат използвани приходите от лихви от замразените активи на руската централна банка, каза Шолц.
По време на посещението си Макрон отправи и предупреждението: "Нашият мир и сигурност са застрашени в Украйна. Русия може да бъде тук утре или другиден." Той отново призова за повече усилия в рамките на НАТО в подкрепа на Украйна. "Не трябва да попадаме в капана на националистическите действия, трябва да действаме решително като европейци. Не трябва да гледаме и само към САЩ."
Последното може да се разбира като завоалирана критика към Шолц, който трайно подкрепя президента Джо Байдън.
Въпреки тази косвена критика на позицията на Берлин във войната в Украйна, Макрон получи много похвали в Германия. Федералният президент Франк-Валтер Щайнмайер го отличи на церемонията по връчването на Вестфалската награда за мир в Мюнстер с думите: "Вие не сте просто изпълнител, Вие сте насърчител."
Предвид многократните френско-германски търкания през последните години Шолц и Макрон се опитаха да демонстрират единство. И също така неведнъж заявиха ясни претенции за лидерство в ЕС. "Ние сме водещи като френско-германски тандем, а Европа ни следва", каза например Макрон.
Същата вечер френско-германският Съвет на министрите прие документ от девет страници, който звучи като план за работно задание за следващата Европейска комисия: Намаляване на бюрокрацията, завършване на съюза на капиталовите пазари, повече инвестиции в ключови сектори, справедливи търговски споразумения, мерки срещу нелоялни или злоупотребяващи търговски практики или практики в областта на конкуренцията.