Руската инвазия в Украйна и политиката на президента на САЩ Доналд Тръмп тласкат Европа да поеме повече отговорност за собствената си физическа и икономическа сигурност. Това заяви френският президент Еманюел Макрон, цитиран от "Ройтерс".
Той направи изказването си при пристигането си на среща на лидерите на страните от Европейския съюз в Брюксел, на която ще обсъдят отношенията със Съединените щати и укрепването на военната отбрана на Европа.
Началото на срещата беше помрачено, след като през уикенда Тръмп обяви, че скоро ще наложи мита върху вноса от ЕС, след като разпореди подобни мерки за стоки от Канада, Мексико и Китай.
Пристигащите лидери предупредиха Тръмп да не започва търговска война и подчертаха, че ЕС ще отмъсти, ако го направи.
Макрон посочи, че политиките на Тръмп са един от няколкото фактора, които тласкат ЕС да стане по-малко зависим от другите.
"Епидемията от COVID и руската агресия в Украйна бяха моменти на пробуждане", отбеляза той.
"Това, което се случва в този момент в Украйна, това, което се случва и сега с изборите, декларациите на новата американска администрация на президента Тръмп тласка европейците да бъдат по-обединени, по-активни да реагират по темите на тяхната колективна сигурност", заяви той.
Това означава стимулиране на отбранителната индустрия на Европа и закупуване на повече европейско оръжие, уточни Макрон.
Коментарите му отразяват визията му за европейската "стратегическа автономия". Някои други лидери обаче подчертаха, че искат да продължат силното партньорство в областта на сигурността със САЩ и други членове на съюза на НАТО и да продължат да купуват оръжия от САЩ.
"Ще се застъпвам срещу налагането на ограничения върху покупките на оръжие. Сигурността е наш основен приоритет. Отношенията със САЩ, Канада и Норвегия по отношение на отбраната трябва да останат на преден план", настоя полският премиер Доналд Туск.
Новият белгийски премиер Барт де Вевер посочи, че Европа е била "малко мързелива по темата за отбраната", но руският президент Владимир Путин "ни събуди".
"Трябва да поддържаме отношенията със Съединените щати", категоричен бе той. "Укрепването на европейската отбрана в партньорството на НАТО е правилният път", изтъкна той.
Председателят на Европейския съвет Антониу Коща определи еднодневната среща като "усамотение", посветено на отбранителната политика, а не като официална среща на върха, целяща открита дискусия без официална декларация или решения.