Президентът Еманюел Макрон заяви, че е постигнал известен напредък в убеждаването на някои от съюзниците на Франция в ЕС да погледнат към стратегия за отбрана, която да е по-достъпна за страната, за разлика от водените от Германия усилия за съвместно закупуване на системи за противовъздушна отбрана извън Европа.
Това разкри АФП.
Германия притесни Франция през октомври, когато обяви, че заедно с 14 съюзници от НАТО планира да закупи системи, които частично идват от САЩ и Израел, в стремежа си да защити съюзническата територия от ракетни атаки след нахлуването на Русия в Украйна.
Оттогава около 17 държави, включително балтийските държави, Великобритания и няколко източноевропейски сили, които традиционно се обръщат към САЩ за военно оборудване, се присъединиха към така наречената инициатива "Европейски щит на небето".
В понеделник обаче Макрон заяви, че Франция, Белгия, Кипър, Естония и Унгария са подписали писмо за намерение за съвместно закупуване на френските системи за противовъздушна отбрана "Мистрал", създадени от производителя на ракети MBDA, потвърждавайки по-ранна информация на "Ройтерс".
"Когато говорим за противовъздушна отбрана, би било погрешно да бързаме с увеличаването на капацитета. Въпросът е преди всичко стратегически", заяви Макрон на среща по въпросите на отбраната на около 20 държави в рамките на авиоизложението в Париж.
"Това, което Украйна показва, е, че можем да дадем на Киев само това, което имаме и произвеждаме. Това, което идва от неевропейски държави, е по-малко управляемо. То е предмет на графици, приоритети и понякога дори на разрешения от трети страни", добави той.
Макрон казва, че в дългосрочен план Европейският съюз трябва да има собствена стратегическа автономия, а не да разчита конкретно на Съединените щати чрез НАТО. Ключово за това е изграждането на европейска отбранителна индустрия и закупуването на продукти в рамките на ЕС.
Франция е сред най-големите износители на оръжие в света.
Опасявайки се, че едно общоевропейско решение може да отнеме десетилетия, Берлин реши да избере доказани готови системи за Sky Shield, като американската Patriot, създадена от Raytheon, израелската Arrow 3 и по-новата германска система IRIS-T.
По-късно Германия остави отворена вратата за Франция да се присъедини към групата, като добави френско-италианската система MAMBA към възможния списък на системите за противовъздушна отбрана, достъпни за членовете на Sky Shield. Франция обаче отказа да се присъедини към инициатива, която според нея създава нови зависимости, и въпросът се превърна в ябълка на раздора между Берлин и Париж.
По-рано френски служител в областта на отбраната заяви, че дискусията трябва да излезе извън рамките на противовъздушната отбрана и да разгледа анализа на заплахите, комбинацията между отбранителни, нападателни и антидронови способности, както и ядрения чадър.
Според един от източниците на срещата в Париж, която се проведе три дни след срещата на министрите на отбраната на НАТО, германският министър на отбраната Борис Писториус е защитил изцяло германската инициатива.
Говорител на германското министерство на отбраната отрече да има конкуренция между германските и френските планове.
"Инициативата "Европейски щит на небето" не е конкуренция на НАТО или ЕС. Всичко, което се закупува, може да бъде интегрирано в съществуващата структура. Това означава, че ние не сме конкуренция на френската конференция в Льо Бурже", каза той.
"Франция и Испания очевидно бяха поканени на (ръководената от Германия) инициатива. Франция взе участие в първите срещи. Инициативата е отворена за допълнителни държави, които биха искали да се присъединят", добави той.
Украйна е придобила някои IRIS-T от Германия, тъй като в условията на недостиг се опитва да се сдобие с колкото се може повече западни единици за противовъздушна отбрана, за да защити градовете и критичната инфраструктура от руски въздушни удари.
В понеделник Макрон заяви, че френско-италианската система MAMBA вече е разположена в Украйна. "Европа е тази, която защитава ЕС", каза френският президент.
Опако
на 20.06.2023 в 22:35:39 #3Project, спри да пишеш глуупости, човек! Германия отдавна вече нее е окупирааната страна, каято ти се привижда и не се управляват от никкакво чуждо посолство! Смешен си с налудничавите ти твърдения! По ядрената тематика, определено се излагаш и залиташ като десен популист, решил да плаши дъртаците с ядрен катаклизъм! Ти сериозно ли мислиш, че на Путкин не му пука да използва ядреното оръжие? Ние знаем, че е психопат, а с действията си той доказа, че не е никак умен, но сериозно ли вярваш, че той е толкова прост да стигне чак дотам? За конвенционалните оръжия не си прав. Миналата година, украинците си върнаха огромни територии без танковете и бронетранспортьорите, с които разполагат днес, но без авиация. Когато казваш скъпи оръжия, сигурно не си даваш въобще сметка за съотношението в силата на икономиките между Русия и Запада! Руската армия не е особено обучена, просто е по-голяма от украинската. Количеството е необходимо, защото никой на Запад не е предполагал, че Путкин може да е толкова луд, та да пожертва 200 000 бля! Впечатлението ти руската армия се крепи срещу украинската е защото вероятно си нямаш и най-малка представа за мащаба на човешката хекатомба от руска страна, а финансовото измерение ти е пълна мъгла! Върха на глупостта ти е обаче твърдението, че войната била между Русия и САЩ! Нищо от нещата, които си изброил не въвлича САЩ директно във войната! Руската пропаганда, с която си се назобил и надъхал, по този въпрос, издиша като спукан плондер!
projekt
на 20.06.2023 в 09:22:32 #2Германия е окупирана страна. Германските политици не мислят за германския народ, бизнес, не мислят за Европа и за европейците. германските политици се подчиняват на "посолството" както правят нашите Кирчо и Кокорчо, а покрай тях припява Хазарта. Не знам за бъдещата война, но в тази се вижда че предимството е по скоро на този който може да осигури достатъчно количество на ниска цена. В. Момента Русия с малко помощ от Иран, малко от Северна Корея, може би малко от Китай..... Успява да се бие сама срещу целия западен военно промишлен комплекс, с малки изключения като Израел. Европа и САЩ пращат оръжия, пари, наемници, инструктори, офицери. Дефакто войната не е между Русия и Украйна, а между Русия и САЩ. Засега Русия успява да удържи . Докога ще успее и дали ще успее е трудно да се каже. Това че имаш много хубави и много скъпи оръжия не е предимство защото скъпите оръжия имат краткотраен ефект на много, много висока цена. После е трудно, сложно и скъпо да ги произвеждаш и "поддържаш на склад". Видя се че скъпите оръжия са ефективни срещу слаби армии. Срещу обучени армии..... Трябва количество. Нека не забравяме че Русия има още една опция и това е ядреното оръжие. В миналото подобни бомби срещу Япония сложиха край на втората световна война. Може сега да се наложи пак ядрено оръжие да сложи край и на тази, което ще е много жалко. на практика колкото и да си пеят демократите как щели да накажат Русия ако използва ядрено оръжие е повече говорене отколкото възможност за реални действия. А това е не защото Русия е много силна, а защото никой в западния свят не е готов на тази крачка - ядрена война с предизвестен край. Всички знаем какво ще се получи накрая - място което не е пригодено за живот. Бедните ще измрът, богатите ще оцелеят 1-2 години в бункери и после пак ще умрат от липса на храна, болести, радиация... Но в крайна сметка земята ще е кофти място за живот за тези които някак си оцелеят. Колкото по рано света се търси от американския начин на водене на външна политика, толкова по добре.
torbalan
на 20.06.2023 в 02:15:58 #1Макрон е абсолютно прав. Европа трябва да купува Европейски продукти. Европейски работници ще хранят европейски семейства. Има технологии и капацитет по-добър от Израел, САЩ и всички останали. Това което липсва на Европа е единство по стратегически приоритети като вътрешна сигурност, отбрана и външна политика. Ще е много по евтино да се купуват унифицирани оръжейни системи местно производство за обща европейска армия, отколкото всяка държава да купува каквото намери от САЩ, Корея, Израел и т.н. Проблемът е че местните дерибеи не щат, щото няма да могат да прибират рушвети.