В понеделник мароканските депутати гласуваха единодушно да преразгледат връзките си с Европейския парламент, обвинявайки го в намеса след резолюция, която призовава кралството да зачита свободата на печата.
Членовете на двете камари на мароканския парламент се събраха в столицата Рабат на съвместно заседание в отговор на приетия в четвъртък необвързващ европейски текст.
В изявление след заседанието си мароканските законодатели нарекоха европейската резолюция "неприемлива атака срещу суверенитета, достойнството и независимостта на съдебните институции в кралството".
Те заявиха, че тя е "нанесла сериозна вреда на фундаменталното доверие" между тях.
В резултат на това мароканският парламент "реши да преразгледа отношенията си с Европейския парламент и да ги подложи на цялостна оценка", заяви Рашид Талби Алами, председател на Камарата на представителите. Той не даде повече подробности.
По силата на споразумение от 1996 г. Мароко и Европейският съюз са свързани в тесни икономически и търговски отношения, особено в областта на селското стопанство и риболова.
"Техните решения няма да ни уплашат, а ние няма да променим пътя и подхода си", заяви Мохамед Гиат, председател на Националното обединение на независимите, най-голямата партия в управляващата коалиция на Мароко.
Европейските законодатели в Страсбург призоваха Мароко да "зачита свободата на изразяване и свободата на медиите" и да "гарантира на затворените журналисти... справедлив съдебен процес".
Организацията за наблюдение "Репортери без граници" (RSF) приветства гласуването в Европейския парламент като прекъсване на "25-годишната пасивност".
Някои законодатели видяха, че бившата колониална сила на Мароко - Франция - е подтикнала европейската мярка.
"Зад кулисите на това решение се крие една страна, която смятахме за приятел и солиден партньор, но миризмата на газ я накара да я загуби", заяви Ахмед Туизи от партията "Автентичност и модерност".
Туизи, чиято партия е част от коалицията на мнозинството, имаше предвид затоплянето на връзките между Париж и Алжир, съсед и съперник на Мароко, който е основен износител на газ за европейските страни.
"На Мароко му е писнало от двойни стандарти", заяви пред АФП Абделмаджид Фаси Фихри от партията "Истиклял". Той изрази съжаление, че Европейският парламент не е осъдил атаките срещу свободата на печата в Алжир.
Два от най-известните случаи на журналисти в Мароко са тези на Омар Ради и Сулайман Райсуни, които миналата година бяха осъдени при обжалване по обвинения в сексуално насилие.
36-годишният Ради, който критикува мароканските власти, е осъден на шест години затвор за изнасилване и шпионаж - обвинения, които той отрича.
Раисуни излежава присъда от пет години. Той също винаги е твърдял, че е невинен, и казва, че е бил преследван "заради мнението си".
Мароканските власти настояват, че съдебната система е независима и че делата срещу журналисти нямат нищо общо с журналистиката.
Миналата седмица европейските парламентаристи също заявиха, че са "дълбоко обезпокоени" от твърденията, че мароканските власти са подкупвали техни членове, и потвърдиха ангажимента на Европейския парламент да "разследва изцяло" корупцията.
Корупционният скандал с участието на евродепутати, който избухна миналия месец, предизвика шокови вълни в средите на ЕС в Брюксел, като евродепутатите бяха обвинени, че са вземали подкупи от Катар, както и от Мароко.
И двете държави категорично отричат обвиненията.
След приемането на европейската резолюция "упълномощен източник" от външното министерство в Рабат, цитиран от медия, близка до правителството, заяви, че мярката на ЕС няма да има "никакво въздействие върху Мароко".
Източникът заяви, че тя "се вписва в агресията и тормоза, понасяни от кралството от онези, които са обезпокоени от развитието, просперитета и силната роля на Мароко в региона".