Германската канцлерка се обяви за мирно решаване на конфликта със Северна Корея. В ексклузивно интервю за Дойче веле Ангела Меркел загатна за възможна посредническа роля на Германия.

Германската канцлерка Ангела Меркел разкритикува остро речта на американския президент Доналд Тръмп пред Общото събрание на ООН във вторник. В нея той заплаши Северна Корея с "тотално унищожение". В интервю за ДВ Меркел каза следното: Аз съм против подобни заплахи. Аз и моето правителство смятаме за абсолютно неподходящо всякакво военно решение. Затова ние залагаме на дипломатическите усилия. Трябва да настояваме за това с всички сили. Според мен санкциите и тяхното изпълнение са правилният отговор. Всичко друго по отношение на Северна Корея смятам за погрешно!".

Меркел допълни, че е казала всичко това на Тръмп в телефонен разговор с него непосредствено преди речта му пред Общото събрание.

Меркел: "Можем да помогнем при решаването на конфликта"

Канцлерката потвърди, че е готова да работи за намирането на решение на конфликта. "Макар да е далеч от Германия, този конфликт ни засяга. Затова съм готова, както и германският външен министър, да поемем отговорност. За споразумението с Иран, което смятам за правилно, и което е по-добро от никакво споразумение, също преговаряхме. Това продължи дълги години, но накрая успяхме да ограничим възможностите на Иран да развива ядрената си програма. По същия начин, или по подобен, трябва да подходим и в случая със Северна Корея - разбира се заедно с Русия, Китай и САЩ."

Германия е една от малкото страни, които - макар и като наследство от ГДР - поддържат свое посолство в севернокорейската столица, и обратно - Северна Корея има свое дипломатическо представителство в Берлин. В същото време Германия поддържа близки контакти с Китай, Япония, Южна Корея, както и със САЩ. През септември 2013 г. това направи възможно в един хотел в Берлин да се проведат тайни преговори между представители на САЩ и Северна Корея. Запитана дали предвижда да осъществи лично контакт със севернокорейския лидер Ким Чен-ун, канцлерката каза: "Този въпрос не е в дневния ред. Аз няма да предприемам никакви стъпки, които не са договорени предварително."

Никакво сътрудничество с десните популисти

Председателката на ХДС взе отношение и към предизброната кампания. В самия ѝ край социологическите проучвания ѝ дават огромна преднина пред кандидата на социалдемократите Мартин Шулц. Запитана как ще коментира високите стойности на одобрение за дяснопопулистката партия "Алтернатива за Германия", Меркел заяви, че най-добрата стратегия срещу тази формация е да бъдат решени проблемите на хората: "Трябва да се погрижим и за нещата, които ги тревожат - да имат работа, добри училища и добри лекари. От друга страна трябва да кажем ясно "стоп" на омразата и насилието."

Според някои от сондажите броени дни пред парламентарните избори, "Алтернатива за Германия" може да вземе повече от 10 процента от гласовете на избирателите и ще влезе със сигурност в Бундестага. Меркел обаче не пожела да коментира този очертаващ се успех за десните популисти: "Няма да направя това, защото не възнамерявам да си сътруднича с 'Алтернатива за Германия'", посочи тя.

"Не желаем да внасяме конфликти от Турция"

В интервюто си за ДВ германската канцлерка се спря също и на конфликта с турския президент Реджеп Ердоган, който дори си беше позволил да я обвини, че използвала нацистки методи. Освен това вече станаха много случаите на задържани в Турция германски граждани - често без конкретен повод или провинение. "Загрижени сме от това, че различни групи от Турция се шпионират взаимно. Ние сме против това и не желаем да бъдат внасяни никакви конфликти от Турция в Германия. Ще се стремим всички групи да живеят тук мирно и необезпокоявано."

На самотен остров с ХСС

Що се отнася до това кой германски политик Меркел би взела със себе си на безлюден остров, изборът на жената, която от 12 години управлява Германия, малко изненадващо падна върху вътрешния министър на Бавария Йоахим Херман. С него канцлерката би разговаряла за вътрешната сигурност.