Международният съд отхвърли искането на Иран да освободи активи, замразени от американските власти.

В решение, прието с 10 гласа "за" срещу 5 гласа "против", Международният съд заяви, че няма юрисдикция да се произнесе по иранския иск, свързан с централната Markazi Bank.

Върховният съд на ООН отхвърли в четвъртък законното искане на Техеран да освободи около 2 милиарда долара активи на иранската централна банка, замразени от властите на САЩ, за да бъдат изплатени като компенсации на жертвите на бомбен атентат в Ливан през 1983 г. и други атаки, свързани с Иран.

Вицепрезидентът на световния съд Кирил Кеворкян каза, че мнозинството "поддържа възражението срещу юрисдикцията, повдигнато от Съединените американски щати във връзка с претенциите на Ислямска република Иран", свързани с банката.

Припомняме, че по-рано съдът също така постанови, че някои други ходове на САЩ за изземване на активи на Иран и иранци в Съединените щати нарушават договор от 1955 г. между страните и каза, че трябва да преговарят за компенсации. Ако не успеят да постигнат определен брой, ще трябва да се върнат в съда в Хага за произнасяне.

Международният съд задължи САЩ да обезщетят Иран за замразените активи

Международният съд задължи САЩ да обезщетят Иран за замразените активи

Според съда Вашингтон е нарушил международното право

Но по-голямата част от делото се фокусира върху Bank Markazi и нейните замразени активи от 1,75 милиарда долара в облигации, плюс натрупаните лихви, които се държат в сметка в Citibank в Ню Йорк. Съдът каза, че няма юрисдикция въз основа на Договора за приятелство от 1955 г., тъй като защитата, която предлага, не се разпростира върху централните банки.

И двете страни до голяма степен изразиха задоволство от решението от четвъртък.

Във Вашингтон заместник-говорителят на Държавния департамент Ведант Пател каза, че макар САЩ да са разочаровани от някои аспекти на решението, като цяло са доволни.

"Като цяло вярваме, че днешното решение е голям удар по случая на Иран", каза Пател пред журналисти.

Техеран заведе делото срещу Вашингтон пред Световния съд през 2016 г. за предполагаемо нарушаване на Договора за приятелство от 1955 г. Техеран поиска да си върне активи на стойност 2 милиарда долара, които САЩ замразиха, за да използват като компенсация за жертвите на терористични атаки, за които Вашингтон обвини Иран.

През 2018 г. САЩ се оттеглиха от Договора за приятелство, след като Международния съд постанови, че са го нарушили и нареди на Вашингтон да отмени санкциите срещу Техеран.

Международният съд, известен още като Световен съд, е върховният съд на ООН, който се занимава със споровете между отделни държави. Решенията му са обвързващи, въпреки че институцията няма власт да ги наложи, а Съединените щати и Иран са сред малкото страни, които вече са пренебрегвали решенията му.

Няма ефект от санкциите срещу Иран, разочаровани САЩ

Няма ефект от санкциите срещу Иран, разочаровани САЩ

Вашингтон не вижда промяна в поведението на Техеран